Senat: przeciwko grypie zaszczepi m.in. farmaceuta, fizjoterapeuta i diagnosta laboratoryjny
Senacka Komisja Zdrowia przyjęła poprawkę, która umożliwia kwalifikację i realizację szczepień przeciwko grypie m.in. lekarzom dentystom, farmaceutom, fizjoterapeutom i diagnostom laboratoryjnym.

Chodzi o poprawkę do nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw umożliwia korzystanie ze świadczeń opieki zdrowotnej w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej na podobnych zasadach jak obowiązujące przed wystąpieniem tego kraju z Unii Europejskiej.
Zmiany w ustawie dotyczą nie tylko szczepień przeciwko grypie
Zgodnie z nowelizacją szczepić przeciwko grypie osoby dorosłe będą mogli także ratownicy medyczni, a kwalifikować do tych szczepień – felczerzy, pielęgniarki i farmaceuci. Ustawa ma gwarantować też dodatek dla członków wyjazdowych zespołów ratownictwa medycznego. Dla lecznictwa uzdrowiskowego przewiduje 70 proc. umorzenia lub zapłaty za koszty stałe, które poniosło z powodu pandemii.
Senacka Komisja Zdrowia zarekomendowała Senatowi w październiku pięć poprawek do nowelizacji. Jedna z nich przewidywała, że 30-proc. dodatek będą mogli otrzymać też ratownicy medyczni pracujący w lotniczym pogotowiu ratunkowym, na szpitalnych oddziałach ratunkowych i w centrach urazowych. Komisja zaproponowała, aby możliwością umorzenia lub zapłaty za koszty stałe, poniesione z powodu pandemii, objąć także placówki świadczące opiekę opiekuńczą, rehabilitacyjną, pielęgnacyjną i paliatywną.
Kolejna poprawka zakłada, że kwalifikować do szczepień przeciwko grypie mogli także fizjoterapeuci. Zgodnie z nowelizacją, szczepić przeciwko grypie osoby dorosłe będą mogli także ratownicy medyczni, a kwalifikować do tych szczepień – felczerzy, pielęgniarki i farmaceuci.
Mniejsze dodatki za pracę na SOR-ach?
W czwartek sprawozdająca prace nad nowelizacją w senackiej komisji zdrowia, jej przewodnicząca Beata Małecka-Libera przedłożyła poprawki, które doprecyzowują przepisy.
– Dzisiaj składam jeszcze dwie poprawki uściślające kwestię szczepień, które doprecyzowują już wszystkie zawody, które mogą brać udział w kwalifikacji, a także w szczepieniach przeciwko grypie oraz zmieniamy nieco zapis dotyczący wynagrodzeń na SOR, zmniejszając dodatek z 30 proc na 15 proc. - powiedziała.
– Po długich rozmowach i analizach z różnymi środowiskami zdecydowałam się obniżyć je do 15 proc., żeby zróżnicować wynagrodzenia w zespołach wyjazdowych na SOR, ale jednak docenić i uhonorować trudną pracę całego zespołu w zespołach SOR, urazowych i centrach przyjęć - uzasadniła.
Miłkowski: farmaceuci szczepią już przeciwko COVID-19
Obecny na posiedzeniu komisji wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski podkreślił, że poprawka rozszerzająca zakres kwalifikacji i wykonania szczepień przeciwko grypie to rozwiązanie zbliżone do tego już wdrożonego przy realizacji szczepień przeciwko SAR-CoV-2.
– W związku z tym (...) uważamy, że ta poprawka jest zasadna - poszerza zakres dla kwalifikacji również lekarza dentysty, pielęgniarkę położną, ratownika medycznego, fizjoterapeutę, diagnostę laboratoryjnego, oraz farmaceutę, a w przypadku szczepienia - lekarza dentystę, farmaceutę, fizjoterapeutę, diagnostę laboratoryjnego - powiedział.
Senacka komisja zdrowia opowiedziała się za tą poprawką. Poparła także poprawkę zakładającą 15-proc. dodatek dla członków wyjazdowych zespołów ratownictwa medycznego.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Szczepienia przeciw grypie przez farmaceutów? “Mamy kompetencje, brakuje finansowania”
Źródło: Puls Medycyny