Senacka Komisja Zdrowia za bezpłatnym i obowiązkowym badaniem USG piersi dla kobiet w ciąży
Senacka Komisja Zdrowia poparła pomysł bezpłatnego i obowiązkowego badania USG piersi dla kobiet w pierwszym trymestrze ciąży. Z takim apelem do parlamentarzystów zwrócił się rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański.
Apel do parlamentarzystów o poparcie projektu bezpłatnych i obowiązkowych badań USG piersi dla kobiet w pierwszych trzech miesiącach ciąży został podpisany przez rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. n. med. Tomasza Szczepańskiego i prezesa Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach dr n. med. Tadeusza Urbana. Proszą oni o wystosowanie w tej sprawie interpelacji do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

Ciąża nie chroni przed rakiem
"Wystarczy niewielka zmiana w rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej w zakresie świadczeń w opiece ambulatoryjnej nad ciężarną z dn. 16.08.2018 r. i uruchomienie przez Narodowy Fundusz Zdrowia środków na sfinansowanie tych badań" - zaznaczono w apelu przekazanym parlamentarzystom.
Wskazali też, że "Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej, Polskie Towarzystwo Onkologiczne oraz Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników rekomenduje wykonywanie badania USG piersi u ciężarnych. Wprowadzenie obowiązkowego badania USG piersi do standardu opieki nad ciężarną daje możliwość szybkiego rozpoznania choroby, wdrożenia leczenia, a to znacząco zwiększa szansę na szczęśliwe macierzyństwo".
Ponadto zwrócili uwagę na to, że trzeba obalić mit, że "ciąża i karmienie piersią chronią przed rakiem". Przytoczyli dane Fundacji Rak’n’roll, że każdego roku w Polsce na raka choruje 400 kobiet spodziewających się dziecka i ta liczba stale rośnie.
"Średnio u jednej na 1000 ciężarnych rozpoznaje się chorobę nowotworową. 75 proc. przypadków raka piersi diagnozowanych jest dopiero po porodzie, co drastycznie zmniejsza szansę na wyleczenie" - zaznaczyli.
USG w ciąży nie jest dziś obowiązkowe
Pokreślili też, że pandemia COVID-19 wciąż trwa i mocno obciąża system ochrony zdrowia. Jednak "nie można zapominać, że nowotwory nie zniknęły i nadal zbierają swoje śmiertelne żniwo".
"Dzięki profilaktyce, której realny cel – bezpłatne USG – chcemy osiągnąć, możemy znacząco ograniczyć zagrożenie" - podkreślili.
Przewodnicząca komisji zdrowia Beata Małecka-Libera (KO) zaznaczyła, że ten apel jest bardzo ważny. Zwróciła się o poparcie dla niego. "To jest oczywiście decyzja ministra, czy to rozporządzenie zmieni czy nie, ale my, jako osoby pracujące w komisji zdrowia, powinniśmy taki apel poprzeć" - dodała.
Przypomniała, że kobiety w ciąży mają wykonywane badanie USG w ciąży, ale nie jest ono obowiązkowe i nie zawsze jest przeprowadzane.
Za poparciem apelu głosowało 5 senatorów, nikt nie był przeciw, wstrzymało się 3 senatorów.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Rak piersi rozpoznawany w ciąży: problemem wczesne wykrycie
Źródło: Puls Medycyny