Sen a tętnice seniorów
Gorszej jakości snu seniorów towarzyszy bardziej zaawansowana arterioskleroza w mózgu i objawy jego niedotlenienia. To czynniki zwiększające m.in. ryzyko udaru i demencji.
Zauważyli to naukowcy z University of Toronto, po tym jak przyjrzeli się mózgom 315 zmarłych osób w wieku średnio 90 lat. Każda z nich przeszła przez co najmniej jedną trwającą tydzień obserwację aktywności i snu.
Z zaburzeniami wypoczynku wiążą się poważne problemy. Fragmentacja snu zwiększała o 27 proc. ryzyko zaawansowanej miażdżycy w mózgu, a każde dwa wybudzenia w ciągu godziny podnosiło aż o 30 proc. ryzyko pojawienia się widocznych oznak niedotlenienia mózgu.
"Uszkodzenia, które zauważyliśmy są ważne, ponieważ mogą nie tylko podnosić zagrożenie udarem ale także chronicznym postępującym zaburzeniem zdolności poznawczych i motorycznych" - wyjaśnia autor badania prof. Andrew Lim.
Niestety, uczeni nie mogą jeszcze stwierdzić zależności przyczynowych. Wyjaśniają, że zaburzenia snu mogą powodować zmiany w ukrwieniu mózgu, gorsze krążenie może też przyczyniać się do pogorszenia jakości snu lub oba zjawiska mogą być spowodowane trzecim czynnikiem. Mimo to zwracają uwagę, że obserwacja jakości snu seniorów może pomóc rozpoznać osoby zagrożone udarem i innymi zaburzeniami neurologicznymi.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: MAT