Sejm za ustawą o minimalnych wynagrodzeniach w służbie zdrowia
Przyjęta przez Sejm ustawa gwarantuje płacę minimalną pracownikom zatrudnionym w szpitalach, ale wykonującym zawody inne niż medyczne. Zawiera także korzystniejszy dla pielęgniarek z wyższym wykształceniem wskaźnik podwyższenia wynagrodzenia. Przegłosowana została również ustawa o CMKP i nowelizacja przyznająca asystentom medycznym prawo do wystawiania zaświadczeń, w tym e-zwolnień.
W głosowaniu nad ustawą o minimalnych wynagrodzeniach w służbie zdrowia udział wzięło 420 posłów. Za głosowało 419, jeden poseł wstrzymał się od głosu. Wcześniej Sejm odrzucił poprawki mniejszości. Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko wskazała, że zmiana przepisów będzie poparta konkretnym wsparciem finansowym dla placówek – środki zostaną im przekazane w ramach ryczałtu lub wzrostu wyceny świadczeń w lecznictwie ambulatoryjnym.

Ministerstwo Zdrowia oszacowało liczbę pracowników działalności podstawowej na 35 tysięcy etatów. Podwyżki dla tej grupy będą kosztowały budżet około 23 milionów złotych.
Sejm przyjął także nowelizację:
- ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa,
- ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych,
- ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Przyjęte przepisy dają asystentom medycznym uprawnienie do wystawiania zaświadczeń medycznych, w tym e-zwolnień. Rozwiązanie będzie dotyczyło 186 tysięcy lekarzy i lekarzy dentystów posiadających profil informacyjny. Obowiązek przekazania takiego uprawnienia asystentowi będzie spoczywał na lekarzu.
Asystentem medycznym będzie mógł zostać każdy pracownik medyczny i wykonujący czynności pomocnicze przy udzielaniu świadczeń medycznych – np. pielęgniarki, sekretarki medyczne i ratownicy. Upoważnienie będzie można wydać na nie dłużej niż 12 miesięcy. Po upływie tego czasu kolejnych upoważnień będzie można udzielać na okresy także nie dłuższe niż 12 miesięcy. Na mocy zostanie utworzony Rejestr Asystentów Medycznych, gdzie będą gromadzone dane o osobach wystawiających zwolnienia przekazywane później do ZUS. Zakup sprzętu informatycznego dofinansuje NFZ – na ten cel zabezpieczono 50 milionów złotych.
WIĘCEJ na temat w artykule: Zwolnienie wystawi asystent medyczny
Na tym samym posiedzeniu została przyjęta ustawa o Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. Zgodnie z ustawą CMKP organizuje i realizuje kształcenie podyplomowe lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych oraz innych osób legitymujących się dyplomem ukończenia studiów wyższych, które wykonują zawody mające zastosowanie w ochronie zdrowia, z wyłączeniem kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych. W CMKP mogą się także kształcić doktoranci.
PRZECZYTAJ TAKŻE: NSZZ „Solidarność” krytykuje ustawę o minimalnych wynagrodzeniach w służbie zdrowia
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: EG/PAP