Samorząd pielęgniarski zachęca do udziału w kursach specjalistycznych i kwalifikacyjnych
Samorząd pielęgniarski zachęca do udziału w kursach specjalistycznych i kwalifikacyjnych. Projekt "Wsparcie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych" będzie realizowany do 31 grudnia 2023 r.

- Możliwości podnoszenia kompetencji były jednym z tematów poruszanych we wtorek, 29 listopada, w Warszawie podczas konferencji "Kwalifikacje pielęgniarek i położnych a bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów".
- Projekt "Wsparcie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych" realizuje Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych w partnerstwie z Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych.
Projekt polega na realizacji kursów specjalistycznych i kwalifikacyjnych, a jego celem jest podniesienie kompetencji zawodowych pielęgniarek i położnych z zakresu chorób i powikłań po chorobach zakaźnych, w tym COVID-19, a także poprawa umiejętności sprawowania opieki nad rodziną pacjenta z powikłaniami.
Samorząd pielęgniarski zachęca do udziału w kursach specjalistycznych i kwalifikacyjnych
– Główny cel naszej konferencji to jak najszersze poinformowanie pielęgniarek i położnych o projekcie, który rozpoczęliśmy od września, a który ma za zadanie przeszkolić 10 proc. stanu pielęgniarsko-położniczego, czyli ok. 35 tys. osób. (…) Środki są duże – mówiła podczas konferencji prezes NRPiP Zofia Małas. Podała, że projekt opiewa na 112 mln zł.
Przekazała też, że w ramach projektu jest 16 kursów – 13 specjalistycznych i trzy kwalifikacyjne. Akcentowała, że zostały one bardzo dobrze przyjęte w środowisku.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Ważne zmiany nie tylko dla ratowników. Pielęgniarki i położne zyskają nowe uprawnienia
Wiceminister zdrowia Piotr Bromber mówił, że projekt dowodzi, że można wypracowywać pewne rozwiązania:
– Pamiętam początki mojej relacji z zawodami medycznymi, często pojawiało się słowo wywalczyliśmy. Mam nadzieję, tak zakładam, że efektem naszych relacji będzie zastąpienie słowa wywalczyliśmy słowem wypracowaliśmy.
– Wspólnie opracowujemy standardy, mam nadzieję, że to kwestia formalna opublikowania projektu rozporządzenia. Wspólnie pracujemy nad taryfikatorem. Udało nam się odwrócić trend, jeśli chodzi o pielęgniarki zarejestrowane i aktywne wchodzące do zawodu – dodał.
Wiceminister wyliczał, że rośnie liczba szkół kształcących na kierunku pielęgniarstwa i położnictwa.
– Zawód jest coraz bardziej atrakcyjny. Naszym celem jest, by był jeszcze bardziej atrakcyjny, by docenić pracę i stworzyć perspektywy rozwoju" – mówił Bromber.
W projekcie mogą wziąć udział osoby mające prawo wykonywania zawodu zgodnie z ustawą o zawodach pielęgniarki i położnej, bez względu na formę zatrudnienia. Zasięg projektu jest ogólnopolski.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Pielęgniarki opieki paliatywnej chcą samodzielnie ordynować więcej leków
Źródło: Puls Medycyny