Samorząd pielęgniarek i położnych: zaniżanie wynagrodzeń jest niezgodne z prawem, nadużycia należy zgłaszać do inspekcji pracy
Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych rekomenduje, aby wszystkie przypadki nieuznawania posiadanych przez pracowników kwalifikacji zgłaszać do Państwowej Inspekcji Pracy.

W przypadku podmiotów leczniczych działających w formie samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej, jednostki budżetowej albo jednostki wojskowej, nieprawidłowości należy zgłaszać do właściwego podmiotu tworzącego. Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych przypomina, że przepisy Kodeksu pracy oraz ustawy o wynagrodzeniach zobowiązują pracodawców do uznawania kwalifikacji posiadanych przez pracowników zatrudnionych w ramach stosunku pracy.
Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych z niepokojem obserwuje przypadki nieprawidłowości w sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek i położnych o różnym poziomie wykształcenia i kwalifikacji, zatrudnionych w podmiotach leczniczych.
– Jako przedstawiciele środowiska jednoznacznie krytycznie oceniamy praktyki osób zarządzających podmiotami leczniczymi polegające na arbitralnym nieuznawaniu kwalifikacji posiadanych przez pielęgniarki i położne oraz zaniżanie wynagrodzenia zasadniczego przysługującego specjalistom medycznym – mówi Zofia Małas, prezes NRPiP.
Co może zrobić pielęgniarka i położna, gdy otrzyma umowę niezgodną z ustawą o płacy minimalnej
Wypowiedzenia zmieniające warunki pracy dokonywane przez kierowników podmiotów leczniczych pielęgniarkom i położnym, którym oferuje się niższy współczynnik pracy (0,94) pomimo posiadania wykształcenia właściwego dla współczynników 1,02 lub 1,29, są nieważne jako mające na celu obejście zapisów ustawy, podkreśla Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych i przypomina, że osoby, które otrzymają wypowiedzenie zmieniające warunki pracy/płacy, mają prawo:
- odmówić zaproponowanych, nowych warunków pracy i płacy;
- przez okres wypowiedzenia należy im się dotychczasowe wynagrodzenie;
- dochodzić odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę, gdy nie przyjmą nowych warunków;
- dochodzić odprawy w związku z tym, że rozwiązanie umowy o pracę nastąpiło z przyczyn dotyczących pracodawcy;
- żądać uznania wypowiedzenia zmieniającego za nieważne na podstawie art. 58 § 1 Kodeksu cywilnego w zw. z art. 300 Kodeksu pracy.
– Oczekujemy od kierowników podmiotów leczniczych prawidłowego, zgodnego z literą prawa oraz intencją ustawodawcy, stosowania zasad ustalania najniższego wynagrodzenia pielęgniarek i położnych zatrudnionych w podmiotach leczniczych, a także zaniechania niezgodnych z prawem, godzących w prawa pracownicze personelu medycznego, a także narażających bezpieczeństwo prawne samych podmiotów leczniczych, praktyk polegających na nieuznawaniu posiadanych przez pielęgniarki położne kwalifikacji – mówi Sebastian Irzykowski, wiceprezes NRPiP.
Samorząd apeluje, żeby niezgodne z prawem przypadki zaniżania wynagrodzeń zgłaszać do PIP
NRPiP apeluje, aby wszystkie przypadki niestosowania się pracodawców do obowiązujących przepisów zgłaszać do właściwej ze względu na miejsce wykonywania pracy Państwowej Inspekcji Pracy, a w przypadku podmiotów leczniczych działających w formie samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej, jednostki budżetowej albo jednostki wojskowej – do właściwego podmiotu tworzącego. A w razie wystąpienia trudności ze zgłoszeniem nieprawidłowości ww. organom, o kontakt z OIPiP lub NIPiP.
Źródło: NIPiP
PRZECZYTAJ TAKŻE: Katastrofalna sytuacja szpitali powiatowych, czyli gigantyczne niedoszacowanie kosztów podwyżek płacy minimalnej
Pieniądze na podwyżki dla medyków. Dyrektorzy: NFZ jedną ręką daje, ale drugą zabiera
Źródło: Puls Medycyny