Samorząd lekarski pozytywnie o uproszczeniu trybu przyznawania PWZ. “Refleksja ministra spóźniona o rok”
Ministerstwo Zdrowia postanowiło dodać do wymogów uzyskania przez lekarzy spoza Polski warunkowego prawa wykonywania zawodu m.in. potwierdzenie znajomości języka polskiego.

Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. Ustawodawca wprowadził kolejne dwie zmiany dotyczące uzyskiwania przez lekarzy spoza Polski, pracujących w szpitalach covidowych, warunkowego prawa wykonywania zawodu.
NIL: mało czasu na opiniowanie
Samorząd lekarski bardzo krytycznie wypowiedział nie tyle o zmianach w projekcie ustawy, co o sposobie jej procedowania i konsultacjach publicznych. NIL wskazuje, że na naniesienie uwag Izba miała jedynie 3 dni robocze i to w okolicach sylwestra, czyli w okresie międzyświątecznym.
“Negatywnie ocenić wyznaczenie niezwykle krótkiego terminu zgłaszania uwag do obszernego i skomplikowanego, bo odnoszącego się do wielu zagadnień, uregulowanych w wielu różnych aktach prawnych projektu. (...) Takie postępowanie stoi w sprzeczności z istotą konsultacji publicznych będących jednym z najważniejszych procesów w zakresie stanowienia prawa i zagwarantowania jego wysokiej jakości“ - podkreśla samorząd lekarski w swoim stanowisku.
Powinna istnieć możliwość weryfikacji oświadczenia
Jak wskazuje NIL, projekt dodaje nowe wymogi przyznania warunkowego prawa wykonywania zawodu: przedstawienia promesy zatrudnienia od przyszłego pracodawcy będącego tzw. szpitalem covidowym oraz znajomości języka polskiego.
“Samorząd lekarski już w trakcie prac legislacyjnych w 2020 r. podnosił jak istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa pacjentów jest zapewnienie, aby lekarz udzielający świadczeń zdrowotnych w Polsce, nawet w czasach pandemii i w podmiotach dedykowanych do opieki nad pacjentami covidowymi, znał język polski w zakresie niezbędnym do wykonywania zawodu. (...) refleksja Ministra Zdrowia w tym zakresie jest o rok spóźniona i materializuje się w sytuacji, gdy od roku wydawane były przez niego decyzje o zgodzie na wykonywanie zawody lekarza i lekarza dentysty osobom, których znajomość języka polskiego nie była w żaden sposób weryfikowana“ - zwraca uwagę NIL.
Zgodnie z przepisami lekarz poświadcza swoją znajomość języka polskiego składając stosowne oświadczenie. Jak podkreśla samorząd lekarski, gdy oświadczenie jako dowód znajomości języka wzbudzi wątpliwości co do jego zgodności z prawdą, “organ przed wydaniem decyzji administracyjnej winien mieć wyrażoną wprost w przepisach ustawy możliwość weryfikacji spełniania warunku znajomości języka polskiego”.
PRZECZYTAJ TAKŻE: SN zakwestionował uchwałę samorządu lekarskiego ws. weryfikowania znajomości j. polskiego u kandydatów na lekarzy spoza UE
Źródło: Puls Medycyny