Są dowody na związek między zanieczyszczeniem powietrza a chorobami przewlekłymi [BADANIA]
aktualizacja: 30-12-2022, 15:34
Ludzie mieszkający na zanieczyszczonych obszarach częściej zapadają na więcej niż jedną przewlekłą chorobę. Naukowcy przyjrzeli się ponad 360 tys. osób w wieku od 40 do 69 lat, których dane dotyczące zdrowia znajdowały się w brytyjskim Biobanku.

Brytyjscy naukowcy odkryli większe prawdopodobieństwo wystąpienia wielu schorzeń neurologicznych, oddechowych, sercowo-naczyniowych i typowych schorzeń psychicznych, takich jak depresja i lęk u osób zamieszkujących obszary o dużym zanieczyszczeniu powietrza. Te długoterminowe problemy wpływają na życie ludzi i stanowią duże obciążenie dla naszej gospodarki i służby zdrowia.
Dr Ioannis Bakolis z King's College London, który prowadził badanie, powiedział: „Będziemy musieli dalej śledzić zmieniający się stan zdrowia ludzi w czasie, aby wiedzieć na pewno, czy zanieczyszczenie powietrza spowodowało chroniczne problemy zdrowotne”.
70 lat temu Londyn zmagał się ze śmiercią około 12 tys. osób w wyniku największego smogu w historii miasta. W 2016 roku przeprowadzono badanie dotyczące stanu zdrowia londyńczyków, którzy przeżyli smog z 1952 roku jako niemowlęta poniżej pierwszego roku życia. Okazało się, że mieli oni o 20 proc. większe ryzyko zachorowania na astmę w dzieciństwie w porównaniu z osobami spoza Londynu. Szanse na zachorowanie na astmę w wieku dorosłym wzrosły u nich o około 10 proc.
Na początku grudnia rząd ogłosił, że Wielka Brytania planuje spełnić wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczące redukcji zanieczyszczenia powietrza do 2040 roku.
Źródło: https://www.theguardian.com/environment/2022/dec/30/uk-study-adds-to-evidence-of-air-pollution-link-to-long-term-illness
PRZECZYTAJ TAKŻE: Smog osłabia odporność: uszkadza nabłonek i otwiera drogę dla patogenów
Smog może uczulać. Alergolog: już teraz przyjmuję o 50 proc. pacjentów więcej
Źródło: Puls Medycyny