Rzecznik MZ o programie "Profilaktyka 40 plus": chcemy włączyć go do medycyny pracy
W tamtym roku uruchomiliśmy program “Profilaktyka 40 plus”. Na razie 400 tys. osób z niego skorzystało, dlatego będziemy w najbliższych dniach ogłaszać pewne przeformułowanie tego programu, a docelowo chcemy go włączyć w poczet medycyny pracy - zapowiedział w poniedziałek (13 czerwca) rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.

Andrusiewicz pytany przez pap.pl o problemy stojące przed Ministerstwem Zdrowia wskazał m.in. na "stan zdrowia Polaków i brak chęci do diagnozowania się". Zauważył, że "jeżeli COVID-19 atakował społeczeństwa zdrowe, to zupełnie inna była reakcja: mniej osób trafiało do szpitala, mniej było też czarnej statystyki zgonów".
Co dalej z programem “Profilaktyka 40 plus”?
– Chcemy więc odbudować zdrowie Polaków, niestety zainteresowanie nie jest duże. W tamtym roku uruchomiliśmy program “Profilaktyka 40 plus”. Na razie 400 tys. osób z niego skorzystało, dlatego będziemy w najbliższych dniach ogłaszać przeformułowanie pewne tego programu, a docelowo chcemy go włączyć w poczet medycyny pracy – zapowiedział rzecznik MZ.
Podczas konferencji w Gdańsku, która odbyła się 22 kwietnia, minister Adam Niedzielski odniósł się - w kontekście długu zdrowotnego - do działań profilaktycznych: programu Profilaktyka 40 Plus oraz programu “Ruch na receptę”, który - jak poinformował - MZ opracowuje wspólnie z Krajową Izbą Fizjoterapeutów.
Przyznał, że program nie cieszył się dotąd dużą popularnością. Poinformował, że trwają prace nad zmianą jego założeń.
Program "Profilaktyka 40 plus" Ministerstwo Zdrowia uruchomiło 1 lipca 2021 r. W ramach programu osoby od 40. roku życia mogą zostać objęte profilaktyczną diagnostyką w zakresie najczęściej występujących problemów zdrowotnych, zrobić m.in. morfologię krwi, zbadać stężenie cholesterolu, a mężczyźni mogą wykonać badanie PSA (w kierunku raka prostaty). Na stronie programu sprecyzowano, że pacjent otrzyma jednorazowy dostęp do bezpłatnego pakietu badań diagnostycznych.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Prof. Fal: inwestycja w profilaktykę po 20 latach daje 10-krotny zysk
Źródło: Puls Medycyny