Rząd zajmie się projektem ustawy o Państwowym Instytucie Medycznym MSWiA
Rząd na posiedzeniu 18 października zajmie się projektem ustawy ws. utworzenia Państwowego Instytutu Medycznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Instytut zostanie utworzony w drodze przekształcenia Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA.

- Projekt ustawy o Państwowym Instytucie Medycznym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji zamieszczono 6 kwietnia w wykazie prac legislacyjnych rządu. Planowano wtedy, że projekt zostanie przyjęty przez rząd w II kwartale 2022 r.
- Rząd zajmie się jednak projektem na wtorkowym posiedzeniu, 18 października.
- Przewidziano w nim rozwiązania, które mają doprowadzić do utworzenia w resorcie spraw wewnętrznych i administracji instytutu badawczego o wysokim potencjale naukowym.
Instytut ma być podmiotem o wysokim potencjale naukowym i organizacyjnym, prowadzącym badania naukowe i prace rozwojowe w powiązaniu z udzieleniem świadczeń opieki zdrowotnej. Ma działać w obszarze bezpieczeństwa wewnętrznego państwa, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb zdrowotnych funkcjonariuszy służb mundurowych podległych MSWiA.
Instytut ma pomóc rozwijać pomijane dotąd obszary medycyny pracy
"Oprócz zadań w obszarze bezpieczeństwa wewnętrznego państwa i potrzeb zdrowotnych funkcjonariuszy wynikających z narażenia na czynniki szkodliwe występujące w środowisku służby, Instytut nieprzerwanie będzie udzielał świadczeń opieki zdrowotnej ogółowi ludności zapewniając dostęp do najlepszych technologii medycznych stosowanych na świecie" - napisano w Ocenie Skutków Regulacji (OSR) dołączonej do projektu.
Konieczność utworzenia Instytutu - jak wskazano w uzasadnieniu do projektowanej regulacji - wynika m.in. z faktu, że "obszar medycyny pracy dotyczący specyfiki służby i potrzeb zdrowotnych funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Ochrony Państwa, jak również medycyny interwencyjnej związanej z zabezpieczeniem osób zajmujących najwyższe stanowiska państwowe oraz ważnych wydarzeń państwowych, nie był dotychczas dostatecznie rozwijany”.
Przekształcenie w Instytut bez konieczności likwidacji CSK MSWiA
"Przekształcenie CSK MSWiA w Instytut w drodze ustawy umożliwi płynne przejście z formy samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej do instytutu badawczego bez konieczności przeprowadzania likwidacji CSK MSWiA oraz pozwoli na uniknięcie komplikacji natury formalnej związanych z brakiem następstwa prawnego pomiędzy przekształcanym podmiotem a nowo powstałym instytutem badawczym” – wskazano.
W drodze ustawy – jak zauważono - możliwa jest sukcesja uniwersalna praw i obowiązków CSK MSWiA. Instytut z dniem przekształcenia wstąpi we wszystkie prawa i obowiązki, których podmiotem był CSK MSWiA oraz przejmie jego pracowników. Rozwiązanie ma zapobiec wystąpieniu trudności z zapewnieniem zasobów kadrowych i tym samym przyczynić się do zagwarantowania ciągłości udzielania świadczeń opieki zdrowotnej.
Ustawa ma wejść w życie po upływie 30 dni od ogłoszenia.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Lekarz przyjmie bez kolejki policjanta, strażaka i "terytorialsa" oraz ich rodziny
Źródło: Puls Medycyny