Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty
Projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty został we wtorek (8 listopada) przyjęty przez rząd. Nowe regulacje wejdą w życie 1 stycznia 2023 roku. Co będzie finansował Narodowy Fundusz Zdrowia?

- Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra zdrowia.
- Zgodnie z projektem Narodowy Fundusz Zdrowia będzie finansował świadczenia wysokospecjalistyczne, leki dla osób powyżej 75. roku życia, leki dla kobiet w ciąży i leki oraz wyroby medyczne nabywane w ramach programów polityki zdrowotnej.
- Finansowanie zadań zespołów ratownictwa medycznego będzie realizowane także przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Od przyszłego roku Narodowy Fundusz Zdrowia będzie finansował świadczenia wysokospecjalistyczne, leki dla osób powyżej 75. roku życia, leki dla kobiet w ciąży i leki oraz wyroby medyczne nabywane w ramach programów polityki zdrowotnej. Co jeszcze wprowadza przyjęty dziś przez Radę Ministrów projekt?
Nowela ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty: co się zmieni
W 2023 r. możliwe również będzie jednorazowe zasilenie Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 środkami pochodzącymi z funduszu zapasowego NFZ, z przeznaczeniem na finansowanie realizacji zadań dotyczących ochrony zdrowia.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Andrzej Jacyna: publiczny płatnik został pozbawiony wpływu na organizację ochrony zdrowia
Minister zdrowia będzie miał możliwość wsparcia finansowego inwestycji realizowanych w określonych podmiotach leczniczych, podległych samorządom.
Środki na realizację finansowania staży podyplomowych lekarzy i lekarzy dentystów będą przekazywane marszałkowi województwa przez właściwego wojewodę, a nie jak obecnie przez ministra zdrowia.
Finansowanie zadań zespołów ratownictwa medycznego będzie realizowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wojewodowie będą nadal odpowiedzialni za sporządzanie wojewódzkich planów działania systemu, na podstawie których – podobnie jak dotychczas – oddziały wojewódzkie NFZ będą przeprowadzały postępowania w sprawie zawarcia umów na zadania Zespołów Ratownictwa Medycznego.
Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2023 r.
– Nie mielibyśmy nic przeciwko temu, by uporządkować niektóre zadania i przesunąć je do Funduszu, pod warunkiem, że byłyby one przesuwane ze środkami finansowymi. Sytuacja jest natomiast taka, że w NFZ pieniędzy jest za mało, gdyż mamy dług zdrowotny, rosnące kolejki do świadczeń i problem ze wczesną diagnostyką – mówiła przewodnicząca senackiej komisji zdrowia Beata Małecka-Libera podczas posiedzenia komisji pod koniec października. W tej sytuacji, jak oceniła, finansowanie z tych samych środków dodatkowych zadań wydaje się niemożliwe.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Samorząd lekarski krytycznie o planowanych zmianach w finansowaniu OZ
Źródło: Puls Medycyny