Rząd idzie na wojnę z czarnym rynkiem wyrobów tytoniowych. Do Sejmu trafił projekt ustawy
Łatwa dostępność taniego tytoniu nieznanego pochodzenia zwiększa ekspozycję konsumentów na substancje szkodliwe oraz niweczy działania podejmowane na rzecz ograniczania jego konsumpcji - uważa rząd i składa w Sejmie projekt ustawy ratyfikującej Protokół WHO w sprawie wyeliminowania nielegalnego obrotu wyrobami tytoniowymi.

Jak wyjaśnia rząd w uzasadnieniu do projektu ustawy, Protokół stworzy nowe narzędzia do ograniczenia podaży nielegalnych wyrobów tytoniowych, a przez to ma istotnie przyczynić się do ochrony zdrowia przed niekontrolowanymi wyrobami, a także wzrostu skuteczności polityki ograniczania konsumpcji tytoniu w Polsce.
Polska chce ratyfikować Protokół WHO ws. wyeliminowania nielegalnego obrotu wyrobami tytoniowymi
Tekst Protokołu zawiera elementy kontroli rynku tytoniowego i przeciwdziałania nielegalnemu obrotowi wyrobami tytoniowymi, czyli:
- kontrolę łańcucha dostaw (obejmującą wytwarzanie, import i eksport wyrobów tytoniowych oraz urządzeń do ich produkcji),
- śledzenie i monitorowanie wyrobów tytoniowych od wytwórcy do pierwszego odbiorcy,
- kontrolę produkcji i handlu w strefach wolnocłowych,
- zasady ścigania naruszeń prawa w obrocie wyrobami tytoniowymi,
- zakres i zasady współpracy międzynarodowej (wymiana informacji, współdziałanie, pomoc prawna).
W ocenie Rady Ministrów związanie się Protokołem będzie miało istotne znaczenie dla realizacji celów zdrowotnych – ograniczenia spożycia tytoniu i związanych z tym konsekwencji zdrowotnych oraz ochrony rynku i interesów finansowych budżetu państwa.
8 mln zgonów rocznie na świecie z powodu palenia. Papierosy pali co czwarty Polak
Średnio co 6 sekund na całym świecie przedwcześnie umiera jedna osoba z powodu palenia papierosów i narażenia na oddziaływanie toksycznych substancji dymu nikotynowego. W skali roku to około 7 mln zgonów. Kolejny milion przedwczesnych zgonów dokłada rocznie tzw. „bierne palenie”, czyli narażenie niepalących osób postronnych na dym wydychany przez palaczy.
PRZECZYTAJ TAKŻE: W 2035 roku w Kanadzie papierosy ma palić jedynie 5 proc. mieszkańców. Rząd ma plan
Papierosy pali co czwarty Polak (26 proc.), czyli około 8 mln osób (dane CBOS), a kolejne 67 tys. Polek i Polaków dopisuje się do globalnej rocznej statystyki zgonów. W Polsce palenie tytoniu jest jednym z głównych czynników ryzyka przewlekłych chorób niezakaźnych. Wzrost cen i ograniczenie dostępności ekonomicznej wyrobów tytoniowych mają być czynnikami zapobiegającymi rozpowszechnianiu palenia.
Ponad 8 proc. rynku tytoniowego w Polsce to nielegalny obrót
Nielegalny rynek, dostarczając tanich wyrobów tytoniowych, podważa i poważnie ogranicza skuteczność ekonomicznych regulatorów konsumpcji tytoniu - podkreśla RM w uzasadnieniu do projektu ustawy.
Nielegalny obrót wyrobami tytoniowymi według badań rynkowych branży tytoniowej i niezależnych firm doradczych w 2020 roku szacowany był na średnio 8,1% krajowego rynku tytoniowego. Straty dla budżetu z tytułu niezapłaconej akcyzy od takiej liczby papierosów wynoszą ok. 1,5 mld zł, a łącznie z niezapłaconym VAT – ok. 2 mld zł.
Źródło: Puls Medycyny