Rząd chce przyspieszyć kształcenie ratowników i fizjoterapeutów. Projekt zmian już w Sejmie
Do Sejmu trafił już rządowy projekt ustawy, który likwiduje Państwowy Egzamin Fizjoterapeutyczny (PEF) i Państwowy Egzamin z Ratownictwa Medycznego (PERM). Rząd chce w ten sposób przyspieszyć wejście na rynek kolejnych przedstawicieli tych zawodów. Projektem zajmie się sejmowa Komisja Zdrowia.

Propozycję rezygnacji z przeprowadzenia Państwowego Egzaminu Fizjoterapeutycznego (PEF) oraz Państwowego Egzaminu z Ratownictwa Medycznego (PERM) rząd konsultował z przedstawicielami Krajowej Izby Fizjoterapeutów, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii oraz studentów kierunku fizjoterapia.
Zmiana ma przyspieszyć wejście na rynek pracy fizjoterapeutów, a przede wszystkim ratowników medycznych, którzy w trakcie epidemii oraz inwazji Rosji na Ukrainę są bardzo potrzebni.
PES i PERM niepotrzebne? Ma wystarczyć egzamin dyplomowy
Jak wyjaśnia rząd w uzasadnieniu do projektu, zarówno studia dla kierunku ratownictwo medyczne, jak i fizjoterapia są prowadzone w jednolity sposób – na podstawie standardów kształcenia i kończą się złożeniem egzaminu dyplomowego. Tak więc nie ma potrzeby utrzymywania rozwiązania, jakim jest dodatkowy egzamin weryfikujący wiedzę, przeprowadzany w Centrum Egzaminów Medycznych.
Jak czytamy w uzasadnieniu, rezygnacja z dodatkowej formy weryfikacji wiedzy przez egzamin będzie miała pozytywne skutki dla fizjoterapeutów oraz ratowników medycznych, pacjentów i systemu ochrony zdrowia. 5-letni program kształcenia zawierający wiele przedmiotów, realizowany na podstawie standardów nauczania, które obowiązują wszystkie uczelnie, wreszcie obrona pracy magisterskiej i egzamin dyplomowy powinny wystarczyć, aby absolwent mógł wykazać się odpowiednią wiedzą i umiejętnościami.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Duże zmiany dla przyszłych fizjoterapeutów i ratowników: nie będzie egzaminów PEF i PERM?
Likwidacja Państwowego Egzaminu z Ratownictwa Medycznego. Co MZ powinno wprowadzić w zamian?
Źródło: Puls Medycyny