Rusza Projekt "Sercu na Ratunek - Program KORDIAN 2020"
Celem Projektu "Sercu na Ratunek - Program KORDIAN 2020" jest profilaktyka chorób serca i naczyń oraz diagnostyka hipercholesterolemii rodzinnej. Program będzie realizowany w województwie łódzkim i mazowieckim. Już niedługo będą mogli wziąć w nim udział pierwsi pacjenci.
"Sercu na Ratunek - Program KORDIAN 2020" to projekt, którego głównym celem jest wzrost świadomości oraz stopnia wykrywania chorób układu sercowo-naczyniowego u osób w wieku aktywności zawodowej, ze szczególnym uwzględnieniem identyfikacji pacjentów obciążonych genetycznie hipercholesterolemią rodzinną (familial hypercholesterolemia - FH).

W związku z tym zakłada on realizację zakrojonych na szeroką skalę badań przesiewowych, działań edukacyjnych oraz identyfikację osób z wysokim ryzykiem chorób układu sercowo-naczyniowego, w tym z hipercholesterolemią rodzinną. Działania te obejmą 4000 kobiet i mężczyzn w wieku produkcyjnym z dwóch województw: mazowieckiego i łódzkiego.
Projekt kierowany jest przez Narodowy Instytut Kardiologii w Warszawie przy współpracy z partnerami: Warszawskim Uniwersytetem Medycznym oraz Fundacją My Pacjenci.
Kto może wziąć udział w Programie KORDIAN 2020
Do udziału mogą się zgłaszać pacjenci spełniający poniższe kryteria:
- osoby w wieku aktywności zawodowej, tj. osoby, które ukończyły 18. rok życia, oraz osoby, które nabyły już uprawnienia emerytalne, ale są ciągle aktywne zawodowo
- osoby z podejrzeniem podwyższonego ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, zwłaszcza z nadciśnieniem tętniczym, podwyższonym poziomem cholesterolu, palące papierosy
- osoby, które nie leczyły się w ciągu ostatnich 5 lat z powodu chorób serca i nie korzystały z programu profilaktyki chorób układu krążenia Narodowego Funduszu Zdrowia
Program KORDIAN 2020 - etapy
1. Akcja informacyjna
W ramach Programu zostanie przeprowadzona akcja informacyjno-edukacyjna, zachęcająca pacjentów do udziału w Programie.
2. Warsztaty dla kadry medycznej
Następnie zostaną zorganizowane warsztaty szkoleniowe dla lekarzy POZ i medycyny pracy, kwalifikujących pacjentów do programu. Uczestniczyć w nich będą także pielęgniarki i przedstawiciele innych zawodów medycznych, np. dietetycy, fizjoterapeuci, psycholodzy.
Warsztaty będą dotyczyły m.in.:
- założeń i wdrażania programu,
- diagnostyki i wczesnego wykrywania chorób układu sercowo-naczyniowego (w tym hipercholesterolemii rodzinnej),
- edukacji w zakresie oznaczania czynników ryzyka sercowo-naczyniowego podlegających modyfikacji oraz zasad ich obniżania,
- czynników ryzyka sercowo-naczyniowego niepodlegających modyfikacji,
- skutecznej komunikacji z chorym oraz motywowania go do podjęcia skutecznej profilaktyki.
Uczestnicy warsztatów poznają także aktualne zasady zdrowego stylu życia na podstawie najnowszych zaleceń klinicznych, wytycznych ESC i PTK.
3. Kwalifikacja pacjentów do programu
Kluczowym etapem będzie kwalifikacja pacjentów do udziału w Programie KORDIAN 2020 w placówkach POZ/medycyny pracy. Będzie ona polegała na odbyciu wstępnej wizyty lekarskiej, w ramach której lekarz:
- przeprowadzi wywiad,
- wypełni checklistę, formularz POLSCORE i kwestionariusz DLNCS,
- wykona badanie fizykalne,
- dokona pomiaru ciśnienia tętniczego, wagi i wzrostu, obliczy BMI,
- zleci badania oraz drugą wizytę, podczas której lekarz podejmie decyzję o kwalifikacji pacjenta do dalszej części programu.
Program KORDIAN 2020 - bony edukacyjne dla pacjentów
Zakwalifikowani pacjenci będą objęci interwencją edukacyjną, czyli tzw. aktywną profilaktyką. Rozwiązanie to ma motywować pacjentów do zmiany trybu życia na prozdrowotny. Pacjentom oferowany będzie indywidualny bon edukacyjny, w ramach którego będzie przysługiwało im 360 minut profesjonalnego poradnictwa w zakresie diety, edukacji zdrowotnej oraz aktywności fizycznej. Będą oni mogli uczestniczyć zarówno w poradach grupowych (warsztatach), jak i korzystać z porad indywidualnych, udzielanych przez pielęgniarki, dietetyków, fizjoterapeutów i przedstawicieli innych nielekarskich profesji medycznych oraz specjalistów z Narodowego Instytutu Kardiologii.
Program KORDIAN 2020 a pacjenci wysokiego ryzyka
Pacjenci wysokiego ryzyka, a w szczególności z wysokim poziomem LDL-cholesterolu (>190mg/dl), zostaną skierowani do poradni kardiologicznej w Narodowym Instytucie Kardiologii w Warszawie, gdzie zostanie przeprowadzony dalszy screening w celu rozpoznania FH. Ewentualnie zostanie wdrożone leczenie farmakologiczne oraz wykonane będą pogłębione badania biochemiczne, obrazowe, a także badanie genetyczne techniką NGS (w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym).
U krewnych pacjentów, u których potwierdzono FH, również wykonywana będzie diagnostyka kaskadowa genetyczna - sekwencjonowanie techniką Sangera.
Na zakończenie pacjenci odbędą wizytę u lekarza POZ/medycyny pracy, podczas której zostaną podsumowane działania w Programie. Otrzymają też komplet broszur edukacyjnych.
Wszystkie te świadczenia będą finansowane z programu. Warunkiem uczestnictwa jest podpisanie przez placówkę POZ/medycyny pracy umowy z Narodowym Instytutem Kardiologii. Placówki do realizacji zostały wyłonione w konkursie – ich lista dostępna jest na stronie www.sercunaratunek.pl.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Śląska Sieć dla Serca ma zmniejszyć śmiertelność wśród chorych na niewydolność serca
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: MJM, MAT.PRAS.