Rusza pilotażowy program dla osób z doświadczeniami traumy
Najnowsze zarządzenie prezesa NFZ wprowadza program pilotażowy skierowany do osób z doświadczeniem traumy. Celem programu ma być poprawa jakości i efektywności leczenia, w tym zapewnienie dedykowanych świadczeń zdrowotnych tej grupie pacjentów.

Jak wyjaśnia NFZ, nowy program pilotażowy stanowi odpowiedź na zaistniałą potrzebę związaną z trudnymi doświadczeniami z różnych obszarów, takich jak uczestnictwo w działaniach wojennych, doświadczenie uchodźcze, bycie ofiarą lub świadkiem przemocy fizycznej, psychicznej, seksualnej, uczestnictwo pośrednie lub bezpośrednie w wypadku komunikacyjnym czy innym zdarzeniu losowym.
Obecnie nie funkcjonują poradnie dedykowane osobom z doświadczeniem traumy. Pilotaż ma umożliwić przetestowanie sposobu organizacji opieki dla tej grupy osób.
Program pilotażowy będzie realizowany w latach 2023-2024 w 18 ośrodkach na obszarze całego kraju. Ze świadczeń podmiotów realizujących program skorzystać będą mogły osoby z rozpoznaniem: reakcja na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne oraz trwała zmiana osobowości po katastrofie.
NFZ ma sfinansować pilotaż ze środków własnych, bez konieczności zwiększania budżetu Funduszu.
ZOBACZ TAKŻE: Prof. Janas-Kozik: ośrodki środowiskowe sprawdziły się w czasie obecnych kryzysów
Źródło: Puls Medycyny