Rusza nowe partnerstwo między Unią Europejską a Ameryką Łacińską. Chodzi m.in. o produkcję leków
Podczas Europejskich Dni Rozwoju Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, i Pedro Sánchez, premier Hiszpanii, zainaugurowali nowe partnerstwo między Unią Europejską a Ameryką Łacińską i Karaibami w zakresie lokalnej produkcji szczepionek, leków i innych technologii medycznych.

- Europa i Ameryka Łacińska są solidnymi sojusznikami o silnych więzach historycznych, handlowych, gospodarczych i społecznych. W ramach unijnej strategii Global Gateway pogłębiamy naszą współpracę w kluczowym obszarze opieki zdrowotnej. Wierzę w transformacyjną siłę tego partnerstwa, które łączy talent i innowacyjność Nowego Kontynentu z mocnymi stronami UE. Inwestycja w zdrowie to inwestycja w dobrobyt i dobre samopoczucie – powiedziała Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.
Premier Sánchez podkreślił, że wojna na Ukrainie pokazuje, że nie wszyscy podzielają nasze wartości i zasady. - Dlatego musimy iść razem z innymi regionami, z którymi je dzielimy, i robić to ramię w ramię, wykorzystując nasze zrozumienie jako źródło globalnej transformacji. Partnerstwo, które dzisiaj inicjujemy, jest europejskim uznaniem potrzeb Ameryki Łacińskiej i Karaibów oraz przykładem woli Unii Europejskiej do odnowienia jej stosunków z regionem – mówił premier Hiszpanii.
Nowe partnerstwo między Unią Europejską a Ameryką Łacińską - cele
Partnerstwo będzie stosować kompleksowe podejście podobne do inicjatywy Team Europe w zakresie produkcji i dostępu do szczepionek, leków i technologii medycznych w Afryce. Skoncentruje się na działaniach na całym kontynencie, które mogą stanowić podstawę systemów i napędzać zmiany w zakresie:
- zaangażowania sektora prywatnego, łańcuchów dostaw i finansowania zdolności produkcyjnych,
- transferu technologii, badań i innowacji,
- ram regulacyjnych i sprzyjającego otoczenia.
Działania te mogą wkrótce zostać uzupełnione dodatkowym wsparciem na poziomie regionalnym i krajowym. Partnerstwo stanowi okazję do realizacji celów w zakresie zdrowia publicznego, wprowadzania innowacji w sektorze prywatnym, ułatwiania handlu oraz wzmacniania więzi naukowych, dyplomatycznych i międzyludzkich między Europą a Ameryką Łacińską.
Komisja będzie ściśle współpracować z partnerami z Ameryki Łacińskiej, państwami członkowskimi UE, organizacjami międzynarodowymi, takimi jak Komisja Gospodarcza Narodów Zjednoczonych ds. Ameryki Łacińskiej i Karaibów (ECLAC ONZ), Panamerykańska Organizacja Zdrowia (PAHO/WHO), Międzynarodowa Korporacja Finansowa (IFC) oraz sektor prywatny. Szereg państw członkowskich UE, na czele z Hiszpanią, wyraziło zainteresowanie wspólnymi działaniami w ramach tego partnerstwa.
Źródło: Komisja Europejska
ZOBACZ TAKŻE: Jest porozumienie Komisji Europejskiej z Moderną w sprawie szczepionek przeciw COVID-19
Państwa członkowskie UE zatwierdziły polski Krajowy Plan Odbudowy
Źródło: Puls Medycyny