Rusza nowa perspektywa finansowa UE na lata 2021-2027. Skorzysta m.in. polska ochrona zdrowia
W ramach nowej perspektywy finansowej UE na lata 2021-2027 do Polski ma trafić 76 mld euro. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na ochronę zdrowia. Na co konkretnie?

Jak poinformował w środę (8 lutego) premier Mateusz Morawiecki, pierwsze zaliczki z nowego budżetu UE zostały już wypłacone. Do Polski trafiło dotychczas ok. 5,2 mld zł.
Premier zapowiada szeroki strumień inwestycji ze środków UE. Ile przypadnie na zdrowie?
– Nowe środki dla Polski są już aktywne, wpływają pierwsze zaliczki. Wpłynęło już około 5 miliardów złotych, z tego 3 miliardy na różne programy centralne i około 2 miliardów na programy regionalne. Powiedzmy sobie to wprost: środki unijne cały czas, szerokim strumieniem, płyną do Polski - zaznaczył premier Mateusz Morawiecki. - Oznacza to więcej inwestycji - podkreślił szef rządu.
Pieniądze z nowego budżetu UE zostaną przeznaczone m.in. na ochronę zdrowia, a konkretnie na wsparcie 2 480 podmiotów wykonujących działalność leczniczą (podstawowa opieka zdrowotna, ambulatoryjna opieka specjalistyczna i psychiatria) oraz działających w ramach Państwowego Ratownictwa Medycznego. Unijne finansowanie ma też objąć kształcenie i szkolenie podyplomowe - chodzi o 140,7 tys. przedstawicieli różnych zawodów medycznych.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Znamy stanowisko CMKP w sprawie zmian w specjalizacjach lekarskich
Źródło: Puls Medycyny