RPP może wstąpić do sprawy cywilnej o naruszenie praw pacjenta nawet na etapie kasacji
Sąd Najwyższy uwzględnił skargę kasacyjną w sprawie z udziałem Rzecznika Praw Pacjenta, który tym samym potwierdził, że może wstąpić do sprawy cywilnej dotyczącej naruszenia praw pacjenta nawet po uprawomocnieniu się wyroku sądu drugiej instancji.

Rezygnacja z cesarskiego cięcia spowodowała - z powodu zamartwicy powstałej w toku porodu - niepełnosprawność dziecka. Sprawa została wniesiona w imieniu małoletniej pacjentki o odszkodowanie od jednego ze szpitali z południowej Polski i jego ubezpieczyciela. RPP - jak czytamy na stronie Rzecznika - przystąpił do sprawy, co Sąd Najwyższy uznał za dopuszczalne także na tym etapie. W ten sposób Rzecznik zajął stanowisko wspierające małoletnią pacjentkę.
Nie podjęto na czas decyzji o cesarskim cięciu
Mimo upływu lat, małoletnia wymaga stałej opieki, współudziału opiekuna w procesie leczenia, rehabilitacji i edukacji, a także zaopatrzenia w wyroby medyczne. W ramach procesu sądy ustaliły, że brak postępu porodu został rozpoznany zbyt późno. Nie podjęto w związku z tym na czas decyzji o cesarskim cięciu. Gdyby nastąpiło to w odpowiednim momencie, dziecko mogło urodzić się zdrowe. W efekcie zasądzone zostało wysokie odszkodowanie i zadośćuczynienie, w tym z tytułu naruszenia praw pacjenta.
Odsetki od zadośćuczynienia zasądzono jednak dopiero od daty wydania wyroku, a nie – jak żądano w pozwie – od daty wezwania szpitala do zapłaty. Mowa tu o odsetkach za kilka lat naliczanych od wysokiej kwoty. Ponadto sąd odmówił zwrotu części wydatków poniesionych na leczenie dziecka. Ostatecznie zostało sfinansowane ze środków zgromadzonych i przekazanych przez organizację charytatywną.
Pełnomocnik powódki wniósł w tym zakresie skargę kasacyjną i zwrócił się do Rzecznika Praw Pacjenta z prośbą o wstąpienie do postępowania.
Sąd Najwyższy uchylił wyrok
Wyrokiem z 28 kwietnia 2022 roku (sygn. II CSKP 1301/22) Sąd Najwyższy uwzględnił skargę kasacyjną i uchylił wyrok w zaskarżonej części.
W uzasadnieniu wyroku Sąd Najwyższy podkreślił, że zasądzenie odsetek od zadośćuczynienia od daty wyrokowania jest możliwe tylko w jednej sytuacji - gdy przyznane przez sąd zadośćuczynienie jest wyższe niż zadośćuczynienie odpowiednie na dzień wezwania zobowiązanego do zapłaty przez osobę poszkodowaną.
PRZECZYTAJ TAKŻE: RPP składa skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego
Źródło: Puls Medycyny