RPO: system EWP bezprawnie przedłużył izolację osobom zakażonym koronawirusem
Wprowadzenie do systemu Ewidencji Wjazdów do Polski informacji o dodatnich wynikach powtórnych testów w kierunku SARS-CoV-2 spowodowało automatyczne wydłużenie łącznego czasu izolacji do 15 dni - informuje RPO na podstawie skargi, która wpłynęła do jego biura. System wydał decyzję bez należytej podstawy prawnej.

Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęła skarga, na podstawie której RPO stwierdził nieprawidłowości w działaniu systemu Ewidencji Wjazdów do Polski. Kobieta, która wniosła skargę, poinformowała, że w przypadku jej trojga dzieci wprowadzenie do systemu EWP informacji o dodatnich wynikach powtórnych testów diagnostycznych przeprowadzonych u dzieci spowodowało automatyczne wydłużenie łącznego okresu ich izolacji do 15 dni.
RPO wskazuje na brak umocowania prawnego takiej decyzji.
Kto może przedłużyć izolację w związku z zakażeniem koronawirusem?
Zgodnie z obowiązującymi aktualnie przepisami izolacja powinna skończyć się po 10 dniach od daty uzyskania pierwszego dodatniego wyniku testu w przypadku pacjenta bez objawów klinicznych.
Z rozporządzenia ministra zdrowia z 25 lutego 2021 r. w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego nie wynika, aby pozytywny wynik powtórnego testu w kierunku wirusa SARS-CoV-2, wykonanego w trakcie izolacji, stanowił podstawę wydłużenia okresu izolacji - zwraca uwagę RPO.
O jej przedłużeniu może zdecydować wyłącznie lekarz rodzinny, który nie wcześniej niż w 8. dobie izolacji, po poradzie lub teleporadzie, wyda decyzję o jej przedłużeniu. Izolację może też przedłużyć sanepid, ale jedynie w przypadku narażenia na zakażenie wirusem SARS-CoV-2 o nieustalonej charakterystyce epidemiologicznej lub klinicznej albo podwyższonej zaraźliwości lub zjadliwości.
System zadziałał nieprawidłowo
W badanej przez RPO sprawie pierwotny okres izolacji dzieci wynosił 10 dni, a więc został “naliczony” przepisowo. W trakcie izolacji lekarz POZ zlecił wykonanie dodatkowych testów diagnostycznych, które potwierdziły obecność wirusa u badanych osób. System automatycznie wydłużył izolację ponad jej maksymalny okres określony przepisami prawa.
– Należy zatem stwierdzić, że automatyczne przedłużanie przez system EWP okresu izolacji - którego powodem jest otrzymanie przez osobę przebywającą w izolacji drugiego dodatniego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2 - nie znajduje umocowania w obowiązujących przepisach prawa. Stanowi bezpodstawne ograniczenie gwarantowanej przez Konstytucję wolności osobistej obywateli i swobody poruszania się po terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - podkreśla RPO.
Rzecznik zwrócił się do dyrektora Centrum e-Zdrowia o zbadanie problemu i ustosunkowanie się do zarzutów.
PRZECZYTAJ TAKŻE: RPO: tylko ustawa da przedsiębiorcom podstawę prawną do weryfikacji certyfikatów covidowych
Projekt rozporządzenia dot. nowych obostrzeń od 15 grudnia: jakie zmiany planuje rząd?
Źródło: Puls Medycyny