RPO pyta o kryzys kadrowy w Narodowym Instytucie Onkologii. Co odpowiedziała dyrekcja?
Część pielęgniarek operacyjnych powróciła już ze zwolnień lekarskich, istniejące nadal braki kadrowe nie pozwalają na wznowienie zmianowej pracy we wszystkich salach Bloku Operacyjnego - poinformowała dyrekcja NIO w odpowiedzi na pismo RPO.

W poniedziałek, 5 września, media podały, że w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowym Instytucie Badawczym w Warszawie wszystkie operacje, które miały odbyć się tego dnia, zostały odwołane, ponieważ do pracy nie przyszły instrumentariuszki.
W tej chwili na 12 sal operacyjnych działa góra 5, wykonujemy około 20 operacji dziennie mniej. Odbywają się tylko te operacje, które są niezbędne ze względu na stan pacjentów - powiedział rzecznik Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie Mariusz Gierej.
Dyrektor NIO w Warszawie: istniejące nadal braki kadrowe nie pozwalają na wznowienie zmianowej pracy
Jak informuje Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, do RPO docierają sygnały o brakach kadrowych na blokach operacyjnych w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie. Biuro RPO poprosiło dyrektora placówki o informacje nt. sytuacji i działań podjętych w celu jej rozwiązania
– Informuję, że w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowym Instytucie Badawczym w Warszawie, podobnie jak w wielu innych szpitalach w Polsce, istnieją braki kadrowe w szczególności w grupie zawodowej pielęgniarek. W tej sytuacji nieobecność w pracy z powodu choroby, w tym z powodu SARS-CoV-2, pracowników Bloku Operacyjnego Instytutu powoduje konieczność ograniczania liczby wykonywanych operacji - wskazał w odpowiedzi na pismo RPO dyrektor NIO prof. Jan Walewski.
Jak poinformował, w dniach od 5 do 9 września 2022 r. kilkanaście pielęgniarek operacyjnych skorzystało ze zwolnień lekarskich, co spowodowało okresowe ograniczenie liczby operacji wykonywanych w Bloku Operacyjnym Instytutu w Warszawie przy ul. W. K. Roentgena 5 .
– W celu uniknięcia podobnej sytuacji dniu 9 września 2022 r. Instytut ogłosił konkurs na udzielanie świadczeń zdrowotnych przez pielęgniarkę operacyjną. Chociaż część pielęgniarek operacyjnych powróciła już ze zwolnień lekarskich, istniejące nadal braki kadrowe nie pozwalają na wznowienie zmianowej pracy we wszystkich salach Bloku Operacyjnego Instytutu w Warszawie przy ul. W. K. Roentgena 5 w godzinach od 8 do 19 od poniedziałku do piątku - wskazał prof. Walewski.
Dodał też, że Instytut planuje wznowienie pracy zmianowej Bloku Operacyjnego Instytutu w Warszawie przy ul. W. K. Roentgena 5 w pełnym zakresie po powrocie ze zwolnień lekarskich wszystkich pracowników lub po zatrudnieniu dodatkowych pracowników.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Adam Niedzielski: pielęgniarki z Narodowego Instytutu Onkologii “wyłamały się” spośród innych pracowników
Źródło: Puls Medycyny