Rozwiązywanie krzyżówek kontra czytanie książek: co lepiej wpływa na pamięć seniorów? [BADANIA]
Uczestnicy badania, które przeprowadzili naukowcy z Beckman Institute for Advanced Science and Technology przy Uniwersytecie Illinois, czytali przez 90 minut dziennie, pięć dni w tygodniu. Grupa kontrolna w tym samym czasie rozwiązywała na swoich iPadach krzyżówki i rebusy. Potem testowano zdolności poznawcze badanych.

- Regularne czytanie dla przyjemności pomaga cieszyć się lepszą pamięcią w podeszłym wieku – wynika z badań opublikowanych w piśmie „Frontiers in Psychology”.
- Czytanie rozwija zdolności poznawcze oraz pozytywnie wpływa zarówno pamięć epizodyczną, jak i pamięć roboczą, które z wiekiem ulegają pogorszeniu.
- Nawyk czytania pozwala trenować pamięć w różnych kontekstach – przekonują naukowcy z Beckman Institute for Advanced Science and Technology przy Uniwersytecie Illinois.
W badaniach wzięło udział 76 osób w wieku od 60 do 79 lat. Książki zostały udostępnione uczestnikom na iPadach, wypożyczonych na czas trwania badań. Na urządzeniach zainstalowane były także aplikacje pozwalające seniorom obserwować swoje postępy w czytaniu oraz umożliwiały wypełnianie opracowanych przez badaczy kwestionariuszy ((https://doi.org/10.3389/fpsyg.2022.923795).
Czytanie książek bardziej poprawia pamięć seniorów niż rozwiązywanie krzyżówek
Uczestnicy czytali przez 90 minut dziennie, pięć dni w tygodniu. Grupa kontrolna w tym samym czasie rozwiązywała na swoich iPadach krzyżówki i rebusy.
Naukowcy zadbali, aby książki zaproponowane seniorom były wciągające i różnorodne, dlatego starannie dobierali je we współpracy z lokalną biblioteką.
– Nie polegaliśmy wyłącznie na popularności. Chcieliśmy mieć pewność, że wśród wybranych książek znajdowały się zarówno znane tytuły, jak i takie, po które uczestnicy mogliby sami nie sięgnąć. Na liście znalazły się bardzo różne gatunki – mówi Kristina Hoerner z Champaign Public Library.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Oznaki demencji można zauważyć już 9 lat przed diagnozą
Zdolności poznawcze badanych testowano w momencie rozpoczęcia badań oraz po upływie ośmiu tygodni. Okazało się, że czytanie książek w znacznie większym stopniu poprawiło pamięć epizodyczną i roboczą uczestników niż rozwiązywanie krzyżówek.
– Możliwe, że stymulujące aktywności, które całkowicie angażują naszą uwagę, jak czytanie wciągających książek, to najlepsza droga do dłuższego cieszenia się sprawnością umysłu i zapobiegania objawom choroby Alzheimera – komentuje dr Elizabeth Stine-Morrow, autorka analizy.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Dieta śródziemnomorska a pamięć. Znamy wnioski z 20-letniego badania
Źródło: Puls Medycyny