Różny profil ryzyka zatoru wśród środków antykoncepcyjnych
W ostatnim wydaniu „British Medical Journal” pojawiła się publikacja porównująca stopnie ryzyka wystąpienia incydentu zakrzepowo-zatorowego związanego ze stosowaniem środków antykoncepcyjnych z różnymi syntetycznymi pochodnymi progesteronu.
Okazało się, że obecność nowych syntetycznych form progesteronu w składzie środka antykoncepcyjnego jest związana z prawie 2-krotnie większym ryzykiem wystąpienia incydentu zakrzepowo-zatorowego w porównaniu ze środkami zawierającymi starsze formy hormonu (odpowiednio dla nowych pochodnych progesteronu: 14 przypadków/rok/10 000 kobiet, a dla starych – 6 przypadków/rok/10 000 kobiet). W porównaniu do ryzyka u kobiet niestosujących tabletek antykoncepcyjnych jest ono 4‑krotnie wyższe.
Autorzy badania podkreślają jednak, że wyniki badania nie są powodem do szczególnego niepokoju – podają przykład ciężarnych, które są ponad 10-krotnie bardziej narażone na wystąpienie incydentu zakrzepowo-zatorowego w porównaniu do koleżanek niestosujących środków antykoncepcyjnych.
Źródło: Drugs
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: AP