Rok 2022 przyniósł nowe możliwości leczenia w diabetologii i neurologii
Zmiany w refundacji, jakie miały miejsce w 2022 r. w obszarze diabetologii i neurologii, przyniosły prawdziwy przełom. Pacjenci zyskali dostęp do nowoczesnego leczenia zgodnego z rekomendacjami międzynarodowymi. W niektórych jednostkach chorzy po raz pierwszy zyskali dostęp do leczenia w ramach refundacji.
O tym, jakich modyfikacji terapii w związku ze zmianami refundacyjnymi w obszarze diabetologii i neurologii mogą doświadczać pacjenci, eksperci dyskutowali w trakcie debaty pt. “Wyzwania na rok 2023 w polskiej medycynie”, zorganizowanej przez “Puls Medycyny”.
O zmianach w refundacji odnoszącej się do neurologii mówiła prof. dr hab. n. med. Monika Adamczyk-Sowa, prezes Sekcji Stwardnienia Rozsianego i Neuroimmunologii Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. Jak podkreślała, rok 2022 był przełomowy, jeśli chodzi o dostęp do nowoczesnych technologii terapeutycznych w ramach programów lekowych. Wskazała, że chodzi głównie o nowe zapisy programu dla pacjentów ze stwardnieniem rozsianym.
– Mamy też kilka nowych programów lekowych, m.in. w terapii migreny, leczenia dla pacjentów ze spektrum chorób z zapaleniem rdzenia kręgowego i nerwów wzrokowych, dostęp do kolejnych wysoko skutecznych leków w rdzeniowym zaniku mięśni zarówno w populacji dziecięcej, jak i dorosłych – wyliczała profesor, zaznaczając, że te zmiany to nie tylko szansa na skuteczniejsze leczenie chorych, ale w niektórych jednostkach możliwość leczenia refundowanego w ogóle.
Podobnie sytuacja wygląda w diabetologii - tu również w zakresie refundacji podjęto wiele decyzji dotyczących poszerzenia dostępności terapii. O tych mówiła prof. dr hab. n. med. Małgorzata Myśliwiec, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Ekspertka zwracała uwagę, że chorzy zyskali nie tylko szersze możliwości skorzystania z nowoczesnego leczenia farmakologicznego, ale i systemów monitorowania glikemii.
ZOBACZ TAKŻE: Centra kompetencji synonimem jakości w opiece zdrowotnej
Źródło: Puls Medycyny