Roboty w opiece nad noworodkami
W amerykańskim eksperymencie zdalne wizyty lekarskie prowadzone z pomocą robotów dały podobne wyniki jak tradycyjna opieka.
Telemedycynę w neonatologii postanowili wypróbować lekarze z Children's Hospital w Los Angeles (CHLA).
Specjaliści z pomocą robotów dokonywali obchodów i kierowali leczeniem noworodków z łagodnymi i umiarkowanymi stanami chorobowymi.
"Chcieliśmy sprawdzić, czy wspomagana robotami telemedycyna może być częścią codziennej praktyki neonatologa, który w innym wypadku mógłby być nieobecny - w odległych miejscach, społecznościach o utrudnionym dostępie do opieki zdrowotnej czy przy braku specjalistów." - mówi prowadząca doświadczenie Arlene Garingo.
Wcześniej badacze wykazali bezpieczeństwo i dokładność takiego wspomagania.
W nowym eksperymencie zespół z CHLA porównał wyniki 20 par noworodków. Połowa z nich miała tradycyjną opiekę, a połowa z pomocą telemedycyny.
Była jedna różnica. Lekarz korzystający z robota musiał spędzić przy dziecku dwukrotnie więcej czasu. Nie było natomiast różnic w długości pobytu w szpitalu, wieku opuszczenia placówki, potrzebach żywieniowych, wykorzystaniu antybiotyków, fototerapii, wynikach badań radiologicznych, a także poniesionych kosztach.

Źródło: Puls Medycyny
Podpis: MAT