Robot chirurgiczny da Vinci w Białymstoku
Po Poznaniu przyszedł czas na kolejne miasta - Wojewódzki Szpital Zespolony im. J. Śniadeckiego w Białymstoku za 12,3 miliona złotych kupi robota chirurgicznego da Vinci, który będzie pomocy podczas zabiegów z zakresu chirurgii onkologicznej, głównie w urologii i ginekologii.
19 listopada zarząd województwa i dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. J. Śniadeckiego w Białymstoku podpisali dwie umowy – jedną na zapewnienie unijnej dotacji oraz drugą zabezpieczającą wkład własny placówki. Koszt całości inwestycji wyniesie 12,3 mln: z regionalnego programu operacyjnego województwa przekazane zostanie 10,5 mln zł, ponad 1,8 mln zł to wkład własny z budżetu województwa podlaskiego.

Robot da Vinci ma znaleźć zastosowanie przede wszystkim w operacjach z obszaru chirurgii onkologicznej, zwłaszcza w urologii i ginekologii. Chirurdzy wykorzystają go w zabiegach usunięcia nowotworów złośliwych prostaty, macicy, ale też pęcherza moczowego, nerki, jelita grubego oraz do wycięcia tarczycy. Robot da Vinci umożliwi wykonywanie tych zabiegów w sposób mniej inwazyjny niż tradycyjne metody, co przekłada się na krótszy czas hospitalizacji. Działaniem robota za pomocą konsoli steruje lekarz – nie ma przy tym znaczenie w jak dużej odległości od operowanego pacjenta położona jest konsola, może być nawet w innym budynku. Ruchy urządzenia są bardzo precyzyjne, a wykorzystanie robota oszczędza lekarza, co jest ważne szczególnie w przypadku wielogodzinnych zabiegów.
"Robot daje możliwość wizualizacji pod dużym powiększeniem w obrazie o wysokiej rozdzielczości, w obrazie trójwymiarowym, narzędziami, które odwzorowują ruchy chirurga" – tłumaczył dr Robert Kozłowski, ordynator oddziału urologii onkologicznej.
Szpital wojewódzki chciałby w pierwszym roku działania robota przeprowadzić kilkadziesiąt operacji. Dr Robert Kozłowski zastrzegł jednak, że istotne dla ilości przeprowadzonych zabiegów będą negocjacje z Ministerstwem Zdrowia i Narodowym Funduszem Zdrowia.
Na początku lipca „Puls Medycyny” pisał, że producent robota da Vinci - Intuitive Surgical – zawarł umowę z polską firmą Synektik w zakresie sprzedaży robota chirurgicznego na polskim rynku. Systemy da Vinci są wykorzystywane w ponad 4 tysiącach szpitali na świecie, ale polscy lekarzy mogli z nich korzystać w kilku prywatnych oraz w dwóch publicznych placówkach we Wrocławiu i Toruniu. Dołączyło do nich Wielkopolskie Centrum Onkologii.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Virtual Lung Cancer Unit nadzieją dla chorych na raka płuca
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: EG/PAP