Resort zdrowia chce skrócić izolację po COVID-19 [PROJEKT rozporządzenia]
MZ chce, aby zakończenie izolacji po COVID-19 mogło nastąpić m.in. po 24 godzinach bez gorączki, bez używania leków przeciwgorączkowych i z poprawą kliniczną, ale nie wcześniej niż po 10 dniach od wystąpienia objawów COVID-19 – w przypadku pacjenta z objawami klinicznymi.
Ministerstwo Zdrowia skierowało 19 kwietnia do konsultacji projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego.

COVID-19: nowe zasady zakończenia izolacji. Projekt MZ
W dokumencie podano, że konieczność zmiany rozporządzenia w zakresie okresów zakończenia izolacji wynika ze zgłoszonych rekomendacji przez Radę Medyczną przy Prezesie Rady Ministrów, w związku z dynamiczną sytuacją epidemiczną.
Przewiduje on, że zakończenie izolacji po COVID-19 będzie mogło nastąpić m.in. po 24 godzinach bez gorączki, bez używania leków przeciwgorączkowych i z poprawą kliniczną, ale nie wcześniej niż po 10 dniach od wystąpienia objawów – w przypadku pacjenta z objawami klinicznymi.
Przypomnijmy - zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem z dnia 25 lutego 2021 r. w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego (Dz. U. poz. 351), zakończenie izolacji następuje po 3 dniach bez gorączki oraz bez objawów infekcji ze strony układu oddechowego, ale nie wcześniej niż po 13 dniach od wystąpienia objawów - w przypadku pacjenta z objawami klinicznymi.
Projekt nowelizacji przewiduje, że wejdzie ona w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia ze względu na konieczność pilnego wdrożenie rozwiązań zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Michał Dworczyk przedstawił szczegółowy harmonogram szczepień przeciw COVID-19 dla kolejnych roczników
Źródło: Puls Medycyny