Rekordowe przejęcie na rynku farmaceutycznym w 2022 roku. Warte 28 mld dolarów
Zaledwie kilka tygodni po tym, jak firma Horizon Therapeutics, producent leków na choroby rzadkie, stała się przedmiotem wojny przetargowej między Amgen, Johnson & Johnson i Sanofi, ostatecznie koncern Amgen odniósł w tym wyścigu warte 28 mld dolarów zwycięstwo.

Amgen oferuje około 28 miliardów dolarów za przejęcie Horizon. Oczekuje się, że transakcja zostanie sfinalizowana w pierwszej połowie 2023 roku, poinformowało w tym tygodniu kierownictwo firmy Amgen. Jednocześnie z wyścigu o producenta leków na choroby rzadkie wycofał się koncern Sanofi. Francuski producent leków wyjaśnił, że chodziło o zbyt wysokie oczekiwania finansowe dotyczące transakcji. Z kolei firma J&J przyznała, że zakończyła rozmowy w sprawie ewentualnego przejęcia Horizon już na początku grudnia.
– Od pewnego czasu podziwiamy sukces Horizon – powiedział inwestorom dyrektor generalny Amgen, Robert Bradway, dodając, że jego firma była „przygotowana do szybkiego przejścia” Horizon, gdy pojawiła się okazja do wykupu.
– Produkty Horizon uzupełniają ofertę firmy Amgen — dodał dyrektor generalny.
ZOBACZ TAKŻE: Ranking 20 najlepiej sprzedających się leków na świecie w 2021 roku. Padł historyczny rekord
Przejęcie Horizon największą transakcją w biofarmacji w 2022 r.
Dzięki umowie Amgen zdobędzie m.in. lek Tepezza na chorobę tarczycy, lek Krystexxa stosowany w leczeniu przewlekłej dny moczanowej i Uplizna, stosunkowo nową terapię, która leczy zapalenia nerwu wzrokowego. Tylko te trzy preparaty wygenerowały sprzedaż na poziomie 2 mld dolarów w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku.
Wykup Horizon staje się największą transakcją w obszarze fuzji i przejęć w branży biofarmaceutycznej w 2022 roku. Podobnie jak w zeszłym roku, największa tegoroczna transakcja miała miejsce w ostatnich tygodniach roku.
Źródło: https://www.fiercepharma.com/pharma/buyout-horizon-amgen-floats-28b-offer-rare-disease-drugmaker-sanofi-exits-bidding-war
ZOBACZ TAKŻE: Kto wygra wyścig o odpowiednik dla Humiry?
Źródło: Puls Medycyny