Rehabilitacja dla seniorów jak dla sportowców
Urządzenia i metody stworzone dla medycyny sportowej z powodzeniem mogą służyć również seniorom. Dzięki nim można m.in. monitorować postępy w terapii i na bieżąco modyfikować jej program. O jakie rozwiązania chodzi?
W rehabilitacji ważne jest precyzyjne diagnozowanie. Jednak tradycyjna diagnostyka obrazowa (czyli np. rentgen lub tomograf) to dopiero początek. "Coraz większego znaczenia nabiera diagnostyka funkcji narządu ruchu. Chodzi o dokładną ocenę na przykład zakresu ruchomości stawów czy obciążeń kończyn dolnych. Szczegółowa diagnoza umożliwia dobranie indywidualnego programu rehabilitacji" – mówi Katarzyna Wiśniewska z Leśnego Domu Seniora powstającego w Piastowie.
Rehabilitacja dla seniorów
Urządzenie z bieżnią jest sterowane przez komputer i wyposażone w zaawansowaną aparaturę pomiarową. Sprawdza wszystkie istotne parametry wpływające na efektywność chodu lub biegu (pas bieżni może rozpędzić się do ponad 20 km/h). Taka bieżnia może być wykorzystana w rehabilitacji seniorów - to znakomity system do rehabilitacji neurologicznej. "Sprawdzamy m.in. długość i szerokość kroku, szybkość chodzenia itd. Wszystkie te informacje wizualizujemy na pasie bieżni. Dzięki temu senior modyfikuje swój ruch, widząc, czy robi to zgodnie z zaleceniami. Ta metoda przynosi efekty w krótkim czasie" – mówi Krzysztof Cygoń, ekspert firmy Technomex, renomowanego dostawcy sprzętu rehabilitacyjnego.
Inny przykład to urządzenie do elektromiografii (EMG) powierzchniowej, stosowane do oceny stanu pracy różnych grup mięśni. Złote medalistki igrzysk olimpijskich w Londynie w 2012 roku w kolarstwie torowym (w sprincie drużynowym), Kristina Vogel i Miriam Welte, używały go po to, by znaleźć optymalną pozycję do startu (tj. taką, w której mięśnie osiągają największą moc). "W przypadku seniorów EMG powierzchniowe również umożliwia diagnozę pracy mięśni, w tym dokładne określenie zmian chorobowych. Bezpośrednio przekłada się to na skuteczność proponowanych form terapii" – dodaje Krzysztof Cygoń.
Innym przykładem nowości w ofercie dla seniorów są sterowane komputerowo urządzenia do rehabilitacji kończyny górnej. Do niedawna w przypadku ramion czy dłoni stosowano tylko terapię manualną.
© ℗Źródło: Puls Medycyny
Podpis: oprac. maj