Recepty na leki 75+ na starych zasadach
Od 1 lipca seniorzy nie skorzystają z nowej możliwości, jaką dają zmiany legislacyjne rozszerzające możliwość wypisywania leków w ramach programu 75+ przez lekarzy specjalistów i przy wypisie ze szpitala. Zawiódł system informatyczny, który - w najlepszym wypadku - gotowy będzie dopiero na 1 października.
Nie będzie zmian w sposobie ordynacji leków dla seniorów. Pomimo zmian legislacyjnych, które teoretycznie od 1 lipca miały umożliwić lekarzom specjalistom oraz lekarzom pracującym na oddziałach szpitalnych wypisywanie leków dostępnych w ramach programu 75+, nie powiodło się przygotowanie platformy P1. Tomasz Zieliński, wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie oraz ekspert organizacji ds. informatyzacji wskazywał, że organizacja alarmowała i wskazywała resortowi zdrowia oraz podległemu mu CSIOZ, że od 1 lipca może dojść do całkowitego paraliżu wystawiania recept dla seniorów.

"Należy jak najszybciej dostosować system e-recepty do nowych funkcji, wynikających z ustawowych zapisów. Możliwość wystawiania recept dla pacjentów 75+ przez większą liczbę lekarzy (nie tylko POZ) jest oczekiwana przez środowisko medyczne, ale przede wszystkim samych pacjentów, którym skróci się droga do leków bezpłatnych"- ocenił Tomasz Zieliński. Dodał również, że organizacja apeluje o wdrożenie mechanizmów, które pozwalałyby na automatyzację analizy dotychczas wystawionych e-recept, a także mechanizmy pozwalające na automatyzacje analizy dotyczącej ich realizacji przez pacjentów. O co zabiega Federacja? Przede wszystkim zdaniem Tomasza Zielińskiego zarówno lekarz, jak i pielęgniarki, chcąc wystawić pacjentowi e-receptę produkt leczniczy, nie powinni tracić czasu na wyszukiwanie wcześniej wypisanych recept, liczby wypisanych opakowań, jak i terminów realizacji. Personel medyczny nie powinien również zajmować się żmudnymi obliczeniami - ile dawek leków znajduje się jeszcze w posiadaniu pacjenta.
"To wszystko powinno być robione automatycznie przez system w komputerze. Tylko taka informatyzacja ochrony zdrowia ma sens"- wskazuje Tomasz Zieliński.
MZ zmiany przesunięte na październik
W reakcji na komunikat Federacji Porozumienie Zielonogórskie głos w imieniu resortu zdrowia zabrał wiceminister Janusz Cieszyński, który zapewnił o realizacji postulatów lekarzy.
"Zmiany wchodzą od 1 października, pierwszą połowę roku zdominował, także w informatyzacji, COVID-19"- napisał wiceminister w popularnym serwisie społecznościowym.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: Marta Markiewicz