Recepta elektroniczna wystawiona w Polsce? Nie do zrealizowania w większości państw UE
Ministerstwo Zdrowia opublikowało wykaz państw, które nie realizują recept transgranicznych wystawianych w postaci elektronicznej w innym państwie członkowskim UE lub EFTA.

- E-recepta transgraniczna to określenie stosowane do nazywania recepty elektronicznej, którą można zrealizować w innym państwie Unii Europejskiej niż to, w jakim została wystawiona.
- KE zgodziła się na uruchomienie w Polsce usługi wymiany e-recepty transgranicznej z innymi krajami członkowskimi.
- Na razie recepty transgraniczne w postaci elektronicznej wystawione w Polsce można zrealizować tylko w Chorwacji.
- Natomiast w polskich aptekach realizowane są na razie tylko e-recepty wystawione w Estonii i Portugalii.
Przypomnijmy, w lipcu Polska otrzymała od Komisji Europejskiej zgodę na uruchomienie usługi wymiany e-recepty transgranicznej z innymi krajami członkowskimi. Jak informowało wtedy Ministerstwo Zdrowia, potrzebne jest jeszcze ustalenie szczegółów organizacyjnych z krajami członkowskimi, z którymi będziemy wymieniać e-recepty, a także podłączenie się polskich aptek do systemu informatycznego.
28 października resort opublikował listę państw, które nie realizują recept transgranicznych wystawianych w postaci elektronicznej w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej lub państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA). Na wykazie znalazły się takie kraje jak Austria, Czechy, Grecja, Francja czy Niemcy. Recepty transgraniczne w postaci elektronicznej wystawione w Polsce można zrealizować w Chorwacji.
Poniżej pełny wykaz państw, opublikowany przez Ministerstwo Zdrowia:
Wykaz państw członkowskich UE i EFTA nierealizujących recept transgranicznych wystawianych w postaci elektronicznej w innym państwie członkowskim UE lub EFTA
- Austria.
- Belgia.
- Bułgaria.
- Chorwacja – realizowane są wyłącznie recepty transgraniczne w postaci elektronicznej wystawione w Finlandii, Estonii, Portugalii, Hiszpanii i Polsce.
- Cypr.
- Czechy.
- Dania.
- Estonia - realizowane są wyłącznie recepty transgraniczne w postaci elektronicznej wystawione w Finlandii, Chorwacji, Portugalii.
- Finlandia - realizowane są wyłącznie recepty transgraniczne w postaci elektronicznej wystawione w Estonii, Chorwacji, Portugalii.
- Francja.
- Grecja.
- Hiszpania - realizowane są wyłącznie recepty transgraniczne w postaci elektronicznej wystawione w Chorwacji i Portugalii.
- Holandia.
- Irlandia.
- Litwa.
- Luksemburg.
- Łotwa.
- Malta.
- Niemcy.
- Polska - realizowane są wyłącznie recepty transgraniczne w postaci elektronicznej wystawione w Estonii i Portugalii.
- Portugalia - realizowane są wyłącznie recepty transgraniczne w postaci elektronicznej wystawione w Finlandii, Chorwacji, Estonii i Hiszpanii.
- Rumunia.
- Słowacja.
- Słowenia.
- Szwecja.
- Węgry.
- Włochy.
- Islandia.
- Lichtenstein.
- Norwegia.
- Szwajcaria.
Dodatkowa informacja: Wielka Brytania nie realizuje recept transgranicznych w postaci papierowej i elektronicznej.
Realizacja e-recepty wystawionej w Estonii lub Portugalii - zestawienie niezbędnych danych
Resort w komunikacie wskazał też dane niezbędne farmaceutom do identyfikacji pacjenta, dla którego wystawiono receptę transgraniczną w postaci elektronicznej:
ESTONIA - dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość pacjenta oraz zawierający niezbędne atrybuty:
- identyfikator krajowy pacjenta (National Person’s Identifier);
PORTUGALIA - dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość pacjenta oraz zawierający niezbędne atrybuty:
a) numer karty zdrowotnej (Health Card Number – Patient’s Identifier) oraz
b) dodatkowo wymagane dane identyfikujące receptę:
- identyfikator recepty,
- kod dostępowy (PIN).
E-recepta transgraniczna to określenie stosowane do nazywania recepty elektronicznej, którą można zrealizować w innym państwie Unii Europejskiej niż to, w jakim została wystawiona. Będzie ona realizowana za pełną odpłatnością i może być wystawiona na produkty lecznicze gotowe, o kategorii dostępności "Rp" (wydawane z przepisu lekarza) lub "OTC" (wydawane bez przepisu lekarza), leki refundowane oraz nierefundowane.
Nie jest możliwe wystawienie e-recepty transgranicznej na leki psychotropowe, odurzające, recepturowe, produkty lecznicze o kategorii dostępności "Rpz" (wydawane z przepisu lekarza do zastrzeżonego stosowania), środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne.
Źródło: www.gov.pl/web/zdrowie
PRZECZYTAJ TAKŻE: Polska e-recepta w systemie unijnym to podstawa bezpieczeństwa pacjenta i farmaceuty
Źródło: Puls Medycyny