Ratownicy rozmawiali z Ministerstwem Zdrowia. Lista ważnych ustaleń
Komitet Organizacyjny Samorządu Ratowników Medycznych ma zostać ostatecznie ukształtowany do końca marca br. Na początku kwietnia ministerstwo planuje pierwsze spotkanie. Samorząd powstanie z terminie wskazanym w ustawie - wynika ze spotkania ratowników medycznych z przedstawicielami resortu zdrowia. O czym jeszcze rozmawiano?

- 21 marca przedstawiciele KPRM i OZZRM spotkali się z urzędnikami resortu zdrowia.
- W trakcie spotkania omawiano m.in kwestie związane z powołaniem samorządu ratowników medycznych, kształceniem i płacami.
- Przypomnijmy. 5 marca Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych skierował do wiceministra zdrowia Waldemara Kraski pismo z prośbą o spotkanie dotyczące wprowadzenia zmian w ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym, zapowiedzianych przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.
Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych w mediach społecznościowych podzielił się informacjami ze spotkania z przedstawicielami resortu zdrowia. Wynika z nich, że Komitet Organizacyjny Samorządu Ratowników Medycznych ma zostać ostatecznie ukształtowany do końca marca br.
Minister zdrowia zapowiedział powołanie Komitetu Organizacyjnego Samorządu Ratowników Medycznych na początku tego roku, a jego zadaniem ma być organizacja pierwszego Krajowego Zjazdu Ratowników Medycznych.
Jak przekazuje OZZRM, na początku kwietnia ministerstwo planuje pierwsze spotkanie komitetu i zakłada, że nie będzie opóźnień w procesie powstawania samorządu w stosunku do zapisów ustawowych.
Ratownicy medyczni: co jeszcze ustalono w trakcie spotkania w MZ?
“Program kształcenia przed- i podyplomowego w fazie uzgodnień. Magister ratownictwa medycznego jako kadra kształcąca przyszłych medyków. W systemie PRM ratownicy medyczni po licencjacie oraz studium zawodowym z możliwością ukończenia kursów specjalizacyjnych podnoszących kompetencje i miejmy nadzieję wynagrodzenie. Podniesienie współczynnika w tabeli do ustawy o minimalnym wynagrodzeniu po usankcjonowaniu m.in. kursów specjalizacyjnych. Na tę chwilę nie widać możliwości wprowadzenia studiów pomostowych ” - przekazał Związek na swoim profilu na FB.
OZZRM zaznaczył, że Ministerstwo Zdrowia oczekuje propozycji dotyczących zmian doskonalenia zawodowego ratowników medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem pozostawienia (lub nie) jako formy doskonalenia KDRM. Samo zaś proponuje rozwiązania "motywujące" do tworzenia trzyosobowych ZRM.
Nieuzasadnione wezwania ratowników: nadal bez rozwiązania problemu
Za to wskazano, że POZ oraz nocna i świąteczna opieka zdrowotna winny posiadać transport sanitarny i z niego korzystać.
“Rzekomo zaznaczenie przez dyspozytora lub kierownika ZRM opcji ’pacjent przekierowany z POZ’ jest analizowane. Póki co wymiernych efektów owych kontroli trudno się doszukać” - komentuje OZZRM i podkreśla, że chociaż statystyki jasno wskazują na problem nieuzasadnionego wzywania ratowników, nadal nie ma propozycji rozwiązania tej sytuacji (w 2022 roku odnotowano ponad 2,1 mln wyjazdów nie mających nic wspólnego z nagłym zagrożeniem zdrowia i życia).
Jak przekazuje OZZRM, ze względu na częste przypadki różnicy w wywiadzie dyspozytora a stanem faktycznym zastanym przez ZRM, w celu ustalenia, kto mija się z prawdą (świadome wprowadzenie w błąd dyspozytora jest podstawą do wniosku o ukaranie z art. 66 KW), zaproponowano wprowadzenie na tablecie opcji możliwości odsłuchania wezwania.
Co z dodatkami dla ratowników medycznych?
Dodatki za pracę w niedziele i święta w wysokości 45 proc. oraz w porze nocnej w wysokości 65 proc. pozostaną w kwietniu w związku z przedłużeniem stanu zagrożenia epidemicznego - podano.
Zaznaczono, że “ustawa wraca do parlamentu na pierwszym posiedzeniu w kwietniu i ostatecznie zapisy gwarantujące dodatki dla członków ZRM na stałe powinny zostać uchwalone”.
Jak przekazuje OZZRM, Ministerstwo Zdrowia zleciło Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wykonanie nowej wyceny wartości ryczałtu dobowego zespołów ratownictwa medycznego, z uwzględnieniem kosztów wypłaty dodatków członkom wszystkich zespołów ratownictwa medycznego od 1 stycznia 2023 roku. Agencja ma przedstawić nową wycenę do końca miesiąca. Po jej przekazaniu dysponenci mają podpisać aneksy do umów gwarantujące wyrównanie środków finansowych za okres od początku 2023.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Czy czeka nas odpływ ratowników medycznych z systemu? [WYWIAD]
“Wycena, podobnie jak ta uwzględniająca regulacje ustawy o minimalnym wynagrodzeniu, powoduje przekazanie dysponentom dodatkowych pieniędzy nie na pracowników etatowych, ale na etaty przeliczeniowe. Znaczy to dokładnie tyle, iż dysponenci otrzymują środki finansowe także na wynagrodzenia osób wykonujących pracę w oparciu o umowę zlecenie lub tzw. kontrakt ” - przekazał Związek.
W trakcie spotkania omówiono też sytuację ratowników na motocyklach. Jak czytamy, tym roku motocykle ratunkowe nie wystartują jako osobne zespoły z osobnym kontraktowaniem. Szansa na to będzie dopiero wtedy, gdy zostanie podpisana nowelizacja ustawy o PRM, która zawiera nowo projektowane zapisy o motocyklach.
Na chwilę obecną MZ nie przewiduje podnoszenia współczynnika dla RM oraz różnicowania po wykształceniu. “Tytuł mgr ratownictwa nie będzie nadawał większych uprawnień dla ratowników. Według MZ i osób tworzących nowe standardy nauczania, szczególnie jeżeli chodzi o studia drugiego stopnia, osoba je kończąca ma być kształcona bardziej pod kątem mentoringu, kształcenia i szkolenia młodych RM i zarządzania jednostkami, a nie jako podnoszenie kwalifikacji poprzez uzyskanie wyższego wykształcenia” - podsumowuje OZZRM.
Źródło: Puls Medycyny