Ratownicy medyczni po raz trzeci spotykają się w Krakowie.
8 – 10 października w Centrum Dydaktyczno – Kongresowym CM UJ przy ul. św. Łazarza 16 odbędzie się III Ogólnopolski Kongres Ratowników Medycznych, największa konferencja naukowa dla wszystkich związanych z ratownictwem medycznym w Polsce.
W konferencji bierze udział ponad pół tysiąca ratowników medycznych z całego kraju, aktywnie pracujących w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego, jak również zrzeszonych w szeregach armii, służbach ochotniczych (GOPR, TOPR, WOPR), Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Policji.

Podczas 16 sesji wykładowych, uczestnicy poruszą kluczowe tematy z dziedziny medycyny ratunkowej, ratownictwa medycznego, kardiologii interwencyjnej, przepisów regulujących wykonywanie zawodów medycznych oraz wsparcia psychologicznego dla pracowników służb ratujących życie. Poruszone zostaną także tematy dotyczące stanów zagrożenia życia i zdrowia w pediatrii, położnictwie i ginekologii, postępowania w przypadkach zatruć dopalaczami oraz implementacji doświadczeń wojskowych w postępowaniu z chorymi po urazie.
Gośćmi specjalnymi będą paramedycy z London Ambulance Service (LAS), którzy na specjalne zaproszenie organizatorów podzielą się doświadczeniami z funkcjonowania ratownictwa motocyklowego, wpływu szybkiego dotarcia do poszkodowanego na jego przeżycie oraz miejsca motocykli ratunkowych w aktualnie funkcjonującym systemie opieki przedszpitalnej.
Wykłady poprowadzą eksperci w poszczególnych dziedzinach medycyny, a także ratownicy medyczni, aktywnie prowadzący badania i obserwacje w różnych obszarach ratownictwa medycznego.
„Kongres to doskonała okazja do publikacji wyników badań naukowych, często będących furtką do kariery naukowej i dydaktycznej. Należy podkreślić, że ratownicy medyczni są najintensywniej rozwijającą się medyczną grupą zawodową w Polsce, coraz częściej odpowiedzialną za edukację studentów kierunków medycznych” zaznacza Adrian Stanisz, przewodniczący komitetu organizacyjnego III Ogólnopolskiego Kongresu Ratowników Medycznych.
Nowością podczas tegorocznego Kongresu będą zajęcia praktyczne. Warsztaty z zakresu medycyny pola walki, przyjmowania porodu i resuscytacji noworodka oraz wykonywania USG w opiece przedszpitalnej będą prowadzone przez doświadczonych instruktorów przy pomocy najnowocześniejszych technik symulacji medycznej.
„Zawód ratownika medycznego to przede wszystkim umiejętności praktyczne, poparte obszerną wiedzą teoretyczną. Doskonalimy się nie tylko poprzez prezentacje i wykłady, filarem naszej pracy zawodowej jest praktyka” dodaje Stanisz.
Jednym z zadań ratowników medycznych jest również edukacja i propagowanie pozytywnych postaw społecznych. Dlatego też, podobnie jak w latach ubiegłych, organizatorzy zadbali o edukację dla najmłodszych.
W sobotę, 10 października, odbędzie się Klub Małego Ratownika, czyli zajęcia z pierwszej pomocy dla dzieci i młodzieży. Interaktywne zajęcia, zorganizowane przez doświadczonych instruktorów pozwolą na poznanie technik ratowania ludzkiego życia nawet przedszkolakom, zachęcając do pomocy drugiemu człowiekowi będącemu w potrzebie.
Uroczyste otwarcie III Ogólnopolskiego Kongresu Ratowników Medycznych odbędzie się w Auli Centrum Dydaktyczno – Kongresowego CM UJ w czwartek, 8 października o godzinie 18.00.
Udział w kongresie potwierdzili:
Władysław Kosiniak-Kamysz - Minister Pracy i Polityki Społecznej
gen. bryg. lek. Piotr Dzięgielewski - Dyrektor Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia, Ministerstwo Obrony Narodowej
Lidia Gądek - Poseł na Sejm RP
Mateusz Komza - Dyrektor Departamentu Spraw Obronnych, Zarządzania Kryzysowego, Ratownictwa Medycznego i Ochrony Informacji Niejawnych, Ministerstwo Zdrowia
Wojciech Szczepanik – Wicewojewoda Małopolski
Paweł Stańczyk – Sekretarz Miasta Krakowa
Robert Gałązkowski - Dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego
Dr n. med. Małgorzata Popławska - Dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: a.falba