Rak płuca: u jakich pacjentów z NDRP stosuje się chemioimmunoterapię?
W jakiej grupie chorych z zaawansowanycm niedrobnokomórkowym rakiem płuca (NDRP) stosuje się chemioimmunoterapię, czyli połączenie leczenia cytostatycznego z pembrolizumabem i jaka jest skuteczność tej metody?
Immunoterapia to skuteczna metoda leczenia chorych na zaawansowanego niedrobnokomórkowego raka płuca. U chorych z ekspresją liganda programowanej śmierci PD-L1 na poziomie powyżej 50 proc. program lekowy pozwala na zastosowanie w I linii leczenia immunoterapii w postaci pembrolizumabu. U chorych, u których poziom ekspresji PD-L1 określono na poniżej 50 proc. istnieje możliwość zastosowania chemioimmunoterapii w postaci pembrolizumabu w połączeniu z leczeniem cytostatycznym.
Leczenie to, zgodnie z wynikami badania KEYNOTE-189 i KEYNOTE-407, zarówno w raku płaskonabłonkowym, jak i niepłaskonabłonkowym, jest również skuteczne u pacjentów, u których ekspresja PD-L1 została określona na 0 proc.
O rokowaniach pacjentów leczonych z wykorzystaniem immunoterapii red. Monika Rachtan rozmawia z prof. dr. hab. n. med. Dariuszem M. Kowalskim, kierownikiem Oddziału Zachowawczego Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, prezesem Polskiej Grupy Raka Płuca.
ZOBACZ TAKŻE: Rak płuca: jakie są rokowania pacjentów z NDRP, u których zastosowano immunoterapię w I linii leczenia
Rola testu PD-L1 w terapii pacjentów z NDRP
Źródło: Puls Medycyny