Punkty wymazowe: ile nowych lokalizacji przybyło w Polsce?
W całej Polsce działają już 603 punkty pobrań wymazów na obecność wirusa SARS-CoV-2. W ciągu ostatniego miesiąca przybyło aż 100 nowych lokalizacji.

Jak wskazuje NFZ, decyzje o uruchomieniu punktów wymazowych są podejmowane w oparciu o analizę potrzeb w województwach i aktualną sytuację epidemiczną. Liczba punktów oraz godziny ich funkcjonowania są na bieżąco dostosowywane do wskaźników zakażeń.
Nowe punkty wymazowe w regionach z dużą liczbą zachorowań
W województwie dolnośląskim w ostatnim okresie powstało 6 punktów pobrań, po 4 nowe punkty pobrań w województwie mazowieckim i pomorskim oraz 3 w województwie małopolskim. Tylko w ciągu ostatniego tygodnia utworzono 30, a w ciągu miesiąca 100 nowych punktów wymazowych.
Jak informuje Fundusz, pracę stacjonarnych punktów uzupełnia 146 karetek wymazowych. Z karetki wymazowej mogą skorzystać osoby, które ze względu na stan zdrowia nie mogą udać się do punktu stacjonarnego, np. pacjenci leżący lub niesamodzielni.
Ile kosztowało do tej pory testowanie w kierunku SARS-CoV-2?
Do tej pory NFZ przeznaczył ponad 3,3 miliarda złotych na sfinansowanie testów wykrywających SARS-CoV-2. Z tego ponad 3,1 miliarda złotych na testy RT-PCR oraz prawie 250 milionów złotych na testy antygenowe.
NFZ na bieżąco reaguje na zgłaszane sygnały, dotyczące potrzeby utworzenia nowych punktów pobrań wymazów na obecność wirusa SARS-CoV-2 lub wydłużenia czasu pracy już istniejących.
PRZECZTAJ TAKŻE: Zmiana wycen testów w kierunku SARS-CoV-2 od 1 stycznia 2022 r. - ile pieniędzy otrzymają laboratoria?
Lekarze rodzinni: nigdy nie było tylu chorych, którzy unikają testów na COVID-19
Źródło: Puls Medycyny