PTO o kryteriach kwalifikacji do operacji zaćmy
Zarząd Polskiego Towarzystwa Okulistycznego stoi na stanowisku, że ostrość wzroku pacjenta nie powinna być kryterium kwalifikacyjnym do operacji zaćmy. Wnioskuje do Ministra Zdrowia o nie implementowanie dokumentu przedstawionego przez konsultanta krajowego w dziedzinie okulistyki.
PTO wnioskuje o stworzenie procedury, w której przed wpisaniem do kolejki pacjent musiałby odbyć konsultacją okulistyczną w ośrodku operującym. Jak wyjaśnia w oficjalnym piśmie prezes PTO prof. dr hab. n. med.Iwona Grabska-Liberek, regulacja pozwoli uniknąć zapisywania osób, którzy nie odczuwają pogorszenia wzroku z powodu zaćmy i wyselekcjonować tych pacjentów, którzy ze wskazań medycznych powinni być wcześniej operowani.

Przytoczono pismo konsultanta krajowego w dziedzinie okulistyki z dnia 13.09.2017 roku, dotyczące wprowadzenia kryteriów kwalifikacyjnych określonej ostrości wzroku do operacji zaćmy.
"Zwracamy uwagę na fakt, że przedstawione jako, wzór wskazania do operacji zaćmy NHS Dorset Clinical Commissioning Group (CCG ) są niekompletne i dotyczące 1 hrabstwa w Wielkiej Brytanii, liczącego ok. 400 000 mieszkańców, a nie całego kraju. Nie powinny być zatem uznawane za wykładnik dla naszego społeczeństwa. (...). Z cytowanego przez Konsultanta Krajowego dokumentu został wybrany tylko jeden fragment, pomijający inne aspekty, w których pacjent może być operowany z powodu niezadawalającej ostrości wzroku. Chciałabym, także podkreślić fakt, że jedynymi rekomendacjami uznanymi w całej Wielkiej Brytanii są wytyczne The Royal College of Ophthalmologists (Cataract Surgery Guidelines September 2010 ), a wzmocnione przez publikację tego towarzystwa w „Eye” w 2016 r., gdzie jasno jest napisane, że pacjent powinien być operowany z powodu zaćmy, jeśli powoduje ona zaburzenia widzenia (jakiekolwiek) oraz wpływa na jakość życia pacjenta, a także utrudnia monitorowanie chorób tylnego odcinka np. u pacjenta z DM".
Przywołano także wytyczne American Academy of Ophthalmology (październik 2016), które wyszczególniają zasady wskazań i wykluczenia. Cytuję: „Leczenie jest wskazane, kiedy funkcje wzrokowe chorego są niewystarczające w stosunku do jego potrzeb, a operacja zaćmy daje uzasadnione prawdopodobieństwo poprawy komfortu życia.
Pełna treść dokumentu PTO dostępna tutaj
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: kl