Psychiczne problemy młodych ojców
Lęki i depresja po przyjściu na świat dziecka są częste także u mężczyzn. Po zakończeniu ciąży warto więc objąć opieką całą rodzinę.
Piszą o tym naukowcy z Australian National University, którzy dokonali przeglądu prawie 40 badań na ten temat.
Jak podają, po narodzinach potomka stany lękowe i depresja dotykają 1 na 10 mężczyzn, co odpowiada połowie częstości, jaka dotyczy kobiet. Objawy lęku to zamartwianie się, utrzymująca się ekscytacja, drażliwość, strach o bezpieczeństwo dziecka, a także podniesione tętno, zwiększona potliwość, bezsenność, osłabiony apetyt.
"Pojawienie się dziecka wymaga od wielu rodziców ogromnych zmian i zdenerwowanie jest normalne, ale lęki mogą stać się problemem, kiedy utrzymują się przez dłuższy czas i przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu" - tłumaczy autorka badania dr Liana Leach.
Przyczyny tych problemów nie są dobrze poznane, ale wśród czynników ryzyka badacze wymieniają brak wsparcia - szczególnie ze strony partnera, problemy finansowe, historię zaburzeń psychicznych.
Ojcowie mają też specyficzne dla swojej płci wyzwania. "Mężczyźni mogą czuć się wykluczeni z całego procesu, ponieważ ciąża i poród są tak bardzo związane z matką" - mówi uczona.
Badaczka zaznacza, że dostępna jest odpowiednia pomoc. "Opieka zdrowotna w czasie po porodzie powinna dotyczyć całej rodziny" - mówi dr Leach. Osobom z problemami zaleca w pierwszej kolejności konsultację z lekarzem pierwszego kontaktu.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: MAT