Przyrost masy ciała związany z przyjmowaniem neuroleptyków zwiększa ryzyko cukrzycy
Wyniki przeprowadzonych przez naukowców z Washington University School of Medicine z St. Louis badań pokazały, że u młodych ludzi przyjmujących leki przeciwpsychotyczne (neuroleptyki) nawet przez krótki okres 12 tygodni w znaczący sposób zwiększa się ryzyko cukrzycy.
Praca badaczy z Washington University School of Medicine z St. Louis została opublikowana przez JAMA Psychiatry.

iStock
Leki przeciwpsychotyczne (neuroleptyki) są szeroko stosowane w terapii schizofrenii u dzieci i młodzieży, ale wykorzystuje się je także w leczeniu ADHD u dzieci, które nie reagują na leki o działaniu stymulującym. Mają jednak szereg skutków ubocznych, wśród nich są przyrost masy ciała i insulino odporność – oba te czynniki znacznie zwiększają ryzyko cukrzycy i chorób układu krążenia.
W badaniu wzięło udział 144 dzieci w wieku od 6 do 18 lat, które cierpiały na zaburzenia zachowania i przyjmowały leki przeciwpsychotyczne. Uczestnicy zostali wybrani losowo, podano im wybrany z trzech neuroleptyków: olanzapinę, arypiprazol i rysperydon. Zanim rozpoczęto terapię danym środkiem każdemu z dzieci zmierzono poziom tkanki tłuszczowej – podobny pomiar wykonano po 6 tygodniach podawania neuroleptyków oraz po 12 tygodniach, gdy terapia dobiegła końca.
Wyniki pierwszego pomiaru wykazały, że 30 proc. z badanych dzieci miało nadwagę lub było otyłe – to odsetek podobny do obserwowanego w ogólnej populacji. Zbierając dane podczas ostatniego pomiaru poziomu tkanki tłuszczowej, naukowcy odnotowali, że wskaźnik zwiększył się do 46,5 proc. Zauważyli również, że to przyjmowanie olanzapiny skutkowało największym przyrostem masy ciała – zwiększona waga była nie tylko efektem pojawienia się nowej tkanki tłuszczowej, ale również gromadzenia się wody w organizmie.
Przyrost masy ciała występował u dzieci także wówczas, gdy przyjmowały jednocześnie leki o działaniu stymulującym – mimo że częstym efektem ich samodzielnego podawania jest właśnie chudnięcie lub wolniejsze przybieranie na wadze.
Ze względu na szerokie terapeutyczne zastosowanie leków przeciwpsychotycznych naukowcy z Washington University School of Medicine w St. Louis planują opracowanie takiej metody ich podawania i dawkowania, która zaburzałaby u dzieci naturalnego wzrostu masy ciała.
Źródło: Washington University School of Medicine
PRZECZYTAJ TAKŻE: Zanieczyszczone powietrze jest jedną z przyczyn cukrzycy?
Insulina długo działająca i metformina nie spowalniają rozwoju cukrzycy typu 2 u młodzieży
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: EG