Przypadki kliniczne: rozwój rozsianego czerniaka powstrzymała kombinacja enkorafenibu i binimetynibu
Przebieg diagnostyki i leczenia pacjenta z wieloogniskowym rozsiewem czerniaka w programie “Przypadki kliniczne. Okiem praktyka” omawia lek. Paulina Jagodzińska-Mucha, onkolog kliniczny z Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Narodowego Instytutu Onkologii – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.
Do Narodowego Instytutu Onkologii w sierpniu 2021 r. zgłosił się 40-letni pacjent z rozpoznaniem czerniaka o nieznanym ognisku pierwotnym w stadium wieloogniskowego rozsiewu. Chory od lipca 2021 r. był diagnozowany z powodu uporczywego kaszlu. Wyjściowo otrzymywał antybiotyki, bez poprawy. Zlecone badania obrazowe uwidoczniły zmiany przerzutowe w płucach, a na podstawie wyniku badania histopatologicznego rozpoznano czerniaka. Pacjent następnie został zakwalifikowany do leczenia systemowego realizowanego w ramach programu lekowego B.59.
O szczegółach schematu terapeutycznego, na który zdecydował się zespół terapeutyczny opowiedziała onkolog kliniczna lek. Paulina Jagodzińska-Mucha.
ZOBACZ TAKŻE: Przypadki kliniczne: pierwsza linia leczenia zaawansowanego czerniaka
Źródło: Puls Medycyny