Przewodnienie: jeden z kluczowych objawów ostrej niewydolności serca
Szacuje się, że przewodnienie to problem nawet 80 proc. pacjentów, którzy trafiają do szpitala z powodu ostrej niewydolności serca - mówi kardiolog dr hab. Jan Biegus.
Niewydolność serca jest określana mianem epidemii XXI wieku. Szacuje się, że z powodu tej choroby cierpi w Polsce ok. 1 mln Polaków. Jednym z istotnych problemów, jakie są wpisane w obraz kliniczny schorzenia, jest tzw. przewodnienie. Z jego powodu pacjenci z NS stopniowo przybierają na wadze. Powoduje to powstawanie obrzęków. Gromadząca się w organizmie woda może zbierać się także wokół płuc, prowadząc do poczucia duszności i szybkiego męczenia się.
– Szacuje się, że mniej więcej 80 proc. pacjentów, którzy trafiają do szpitala z powodu ostrej niewydolności serca, są to pacjenci, którzy są przewodnieni – mówi w wywiadzie wideo dla „Pulsu Medycyny” dr hab. n. med. Jan Biegus, specjalista kardiolog, który w 2021 r. otrzymał prestiżową Nagrodę Prezesów PTK za efekty badań nad niewydolnością serca w połączeniu z analizą funkcjonowania nerek chorych.
W wywiadzie dr hab. Jan Biegus mówi także o wadze oznaczania stężenia sodu w moczu u pacjentów z ostrą niewydolnością serca. Najnowsze wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego zalecają, aby terapię takich pacjentów serca prowadzić m.in. w oparciu o ten parametr. Więcej w wywiadzie wideo. Zapraszamy do oglądania.
Źródło: Puls Medycyny