Przeszczep ‘żywej’ wątroby
Lekarze z Oxford University i King College Hospital dokonali przeszczepu wątroby, która po pobraniu była utrzymywana przy normalnych funkcjach życiowych. To pierwszy raz kiedy naukowcy zastosowali technologię, w której utrzymali w pełni funkcjonujący organ poza organizmem ludzkim ponad dobę.
Pobrany od dawcy organ utrzymywany był poza organizmem ludzkim w specjalnym urządzeniu, które utrzymywał temperaturę 37 stopni Celsjusza oraz przepływ krwi przez naczynia włosowate . Wątroba zachowała również pełnię funkcji życiowych i utrzymała kolor narządu. Urządzenie wykorzystano w dwóch procedurach transplantacyjnych wykonanych w londyńskim szpitalu.

„Te pierwsze przypadki kliniczne potwierdzają, że możemy wspierać ludzkie wątroby na zewnątrz ciała, zachować je przy życiu i funkcjonowanie w naszym urządzeniu. Dzięki temu po kilku godzinach można ją z powodzeniem, przenieść je do pacjenta- biorcy. Urządzenie jest pierwszym w pełni zautomatyzowane urządzeniem do perfuzji wątroby z wykorzystaniem natlenionej krwi w normalnej temperaturze ciała, co czyni go niezwykłym odkryciem inżynieryjnym”- wyjaśnił mediom profesor Constantin Coussios, twórca urządzenia i jednocześnie dyrektor techniczny spółki OrganOx, która urządzenie wyprodukowała.
Jak podkreślają naukowcy co roku w Stanach Zjednoczonych i Europie przeszczepianych jest około 13 tysięcy transplantacji wątroby, niestety około 2 tys. organów jest odrzucana przez biorców z powodu m.in. zbyt słabego natlenienia i związanego z tym uszkodzenia organów po ich pobraniu.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: MM