Przełom w leczeniu alzheimera? Eksperymentalny lek spowalnia chorobę o 35 proc.
Eksperymentalny lek na chorobę Alzheimera opracowany przez firmę Eli Lilly spowolnił spadek funkcji poznawczych o 35 proc., w późnej fazie badania. Badanie obejmuje 1182 osoby we wczesnym stadium choroby. Eksperci oceniają, że może to być wyczekiwany przełom w leczeniu choroby Alzheimera.

Jak podała firma Eli Lilly, testowany lek (donanemab) spełnił wszystkie cele badania. Spowolnił postęp choroby Alzheimera o 35 proc. w porównaniu z placebo u 1182 osób we wczesnym stadium choroby.
Dr Ronald Petersen, badacz choroby Alzheimera w Mayo Clinic, powiedział, że badanie Lilly jest trzecim, które wykazało, że usunięcie amyloidu z mózgu spowalnia postęp choroby, co może rozwiać utrzymujące się wciąż wątpliwości co do korzyści ze stosowania leków z tej kategorii. Zdaniem ekspertów, badania dostarczają też dowodów na skuteczność wczesnego wdrożenia leczenia.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Zarzut sfabrykowania badań podważa kluczową teorię na temat choroby Alzheimera
Efekty zastosowania donanemabu w chorobie Alzheimera - wynika badania
Uczestnicy badania otrzymywali comiesięczny wlew dożylny z donanemabu. Firma podała, że po 12 miesiącach połowa nie miała śladów płytek amyloidowych. Stwierdzono również, że 47 proc. pacjentów leczonych donanemabem w 18-miesięcznym badaniu nie miało progresji choroby po 12 miesiącach, w porównaniu z 29 proc. w grupie placebo.
Jak wynika z opublikowanych wyników badań, w grupie pacjentów leczonych donanemabem obrzęk mózgu, znany efekt uboczny leków tego typu, wystąpił u 24 proc. uczestników, z czego 6,1 proc. odczuwało objawy. Krwawienie do mózgu wystąpiło u 31,4 proc. w grupie donanemabu i 13,6 proc. w grupie placebo. Ale firma tłumaczy, że częstość występowania poważnego obrzęku mózgu w badaniu donanemabu wynosiła 1,6 proc., w tym dwa zgony przypisane chorobie i trzeci po incydencie poważnego obrzęku mózgu.
– Oczywiście widać tu korzyści, ale należy wziąć pod uwagę pewne ryzyko – powiedział dr Eric Reiman, dyrektor wykonawczy Banner Alzheimer's Institute, który prowadzi badania donanemabu u pacjentów przedobjawowych.
Pełne wyniki, również dotyczące działania leku w przypadku nosicieli genu zwiększającego ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera (APOE4), mają być zaprezentowane latem w Amsterdamie, na spotkaniu poświęconym chorobie Alzheimera.
Nowy lek na alzheimera - kiedy może być dostępny?
Lilly planuje złożyć wniosek o zatwierdzenie leku do FDA do końca czerwca, a wkrótce potem do organów regulacyjnych z innych krajów. Rzecznik firmy powiedział, że decyzja w sprawie zatwierdzenia leku w USA powinna zapaść do końca roku lub na początku 2024 r.
Lek Lilly ma szansę stać się trzecim w swojej klasie na rynku po zatwierdzeniu w USA dwóch podobnych leków, które nie zyskały popularności wśród lekarzy ani ubezpieczycieli po stwierdzeniu niewielkich dowodów, że spowolniły spadek funkcji poznawczych.
Obecnie ponad 6 milionów Amerykanów żyje z chorobą Alzheimera. Liczba ta ma wzrosnąć do prawie 13 milionów do 2050 roku.
https://www.reuters.com/business/healthcare-pharmaceuticals/lilly-drug-slows-alzheimers-progression-by-35-trial-2023-05-03/
ZOBACZ TAKŻE: Szykuje się przełom w diagnozowaniu alzheimera? Wkrótce może wystarczyć badanie krwi
Źródło: Puls Medycyny