Protest medyków: minister zaprasza na rozmowy. Czy będzie premier?
Minister zdrowia Adam Niedzielski zaprosił Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia na spotkanie w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w piątek (10 września) o godz.14.

W czwartek (9 września) w Karpaczu minister zdrowia Adam Niedzielski i wiceminister Waldemar Kraska spotkali się z przedstawicielami Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego, którego członkowie zapowiadają organizację protestu pracowników ochrony zdrowia.
Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Artur Drobniak po rozmowach z kierownictwem resortu zdrowia stwierdził, że na spotkaniu nie padły żadne konkretne propozycje rozwiązań postulatów Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego.
Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok powiedziała z kolei, że medycy domagają się spotkania w obecności premiera Mateusza Morawieckiego. Medycy zaznaczyli, że zaplanowany na sobotę protest jest aktualny.
Dzisiaj (10 września) minister zdrowia Adam Niedzielski zaprosił protestujących medykow .na godz. 14:00 na spotkanie do Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog"
Czy Pan Premier @MorawieckiM będzie na spotkaniu?
— Komitet Protestacyjno-Strajkowy Ochrony Zdrowia (@protestmedykow) September 10, 2021
Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia opublikował w piątek swoje postulaty. Dotyczą one m.in. podwyżek, wzrostu wycen i urlopów zdrowotnych.
Osiem postulatów pracowników ochrony zdrowia
Komitet zawarł postulaty w ośmiu punktach. Obejmują one: natychmiastową zmianę ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia realny wzrost wyceny świadczeń, ryczałtów i tzw. dobokaretki, a także zatrudnienie dodatkowych pracowników obsługi administracyjnej i personelu pomocniczego oraz wprowadzenia norm zatrudnienia uzależnionych od liczby pacjentów.
Komitet postuluje także zapewnienie zawodom medycznym statusu funkcjonariusza publicznego i stworzenie systemu ochrony pracowników przed agresją słowną i fizyczną pacjentów; wprowadzenie urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej, a także uchwalenie ustaw o medycynie laboratoryjnej, zawodzie ratownika medycznego i innych zawodach medycznych.
Komitet protestacyjny przekazał wraz z postulatami załącznik, w którym opisano oczekiwany wzrost płac, określając współczynniki podstawowe w odniesieniu do średniej krajowej, w zależności m.in. od wykształcenia oraz specjalizacji, z rozróżnieniem na różne etapy życia zawodowego - w chwili wejścia do systemu, po pięciu latach, i po 10 latach pracy.
Komitet chce realnego wzrostu wyceny świadczeń medycznych oraz ryczałtów o 30 proc. oraz tzw. dobokaretki w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego o 80 proc. od 1 października 2021 r., a także zobowiązania AOTMiT do przeprowadzenia ponownej wyceny świadczeń do 30 listopada 2022 r.
Wśród postulatów jest też m.in. "stworzenie na warunkach chroniących medyków i pacjentów odpowiedniego systemu rejestrowania zdarzeń medycznych niepożądanych (no-fault)".
Komitet postuluje również "rezygnacje z tworzenia nowych zawodów medycznych przy jednoczesnym efektywniejszym wykorzystaniu obecnych zawodów medycznych poprzez stworzenie im możliwości kształcenia podyplomowego i specjalizacyjnego, rozszerzającego kompetencje".
Protest cały czas aktualny
Na początku sierpnia przedstawiciele samorządów zawodów medycznych i związków zawodowych zrzeszonych w branży ochrony zdrowia poinformowali o powołaniu Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego. Uzasadniali, że chcą wspólnie zaangażować się w działania mające na celu m.in. poprawę warunków pracy i wynagrodzeń.
Protest Pracowników Ochrony Zdrowia zaplanowano na sobotę 11 września w Warszawie. Manifestujący przejdą z pl. Krasińskich przed Sejm i kancelarię premiera.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Protest pracowników ochrony zdrowia: data, trasa, jak dojechać, plan [AKTUALIZACJA]
Źródło: Puls Medycyny