Prokuratura przyjrzy się dyrekcji tarnowskiego szpitala. W tle płace pielęgniarek
Zawiadomienie do prokuratury w związku z działaniem dyrekcji Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie składają posłowie: Daria Gosek-Popiołek (Razem) i Maciej Gdula (Lewica). Powód? Naruszania praw pracowniczych w zakresie wypłacania wynagrodzeń pielęgniarkom.

- Posłanka Daria Gosek-Popiołek i poseł Maciej Gdula składają zawiadomienie do prokuratury w sprawie naruszania praw pracowniczych w zakresie wypłacania wynagrodzeń pielęgniarkom przez dyrekcję Szpitala św. Łukasza w Tarnowie.
- Chodzi o ustawowe podwyżki, których nie otrzymują pracownicy zatrudnieni m.in. na stanowiskach starszych asystentek.
Dyrekcja Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie od lipca 2022 roku nie wypłaca pielęgniarkom i położnym zatrudnionym na stanowiskach starszych asystentek należnych ustawowo podwyżek. Mówi nam o tym Daria Gosek-Popiołek, która interweniowała już w podobnych sprawach, m.in. w krakowskim Szpitalu Uniwersyteckim. – W wielu szpitalach, również w Małopolsce, mamy do czynienia z nieuwzględnieniem faktycznych kompetencji, wykształcenia i umiejętności pielęgniarek. W związku z tym proponuje się im stawki o wiele za niskie w stosunku do tego, co powinno być im zaproponowane zgodnie z ustawą – wyjaśnia posłanka.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Protest pielęgniarek w Tarnowie rozleje się na cały kraj? Kolejny będzie w Krakowie
W tym samym tonie wypowiada się poseł Maciej Gdula, który wspiera w działaniach posłanki partii Razem dotyczące sytuacji w tarnowskim szpitalu. Jak podkreśla parlamentarzysta, zmiany ustawowe miały doprowadzić do wyższych zarobków pielęgniarek i położnych, tymczasem w Tarnowie dyrektorka szpitala robi wszystko, żeby uniknąć wypłacenia pielęgniarkom należnych im pieniędzy. – Trwa spór ze związkiem zawodowym, który broni pracowniczki przed zawodową degradacją – podkreśla.
Posłowie składają wniosek do prokuratury
Posłowie zwracają uwagę, że we wrześniu 2022 r. Biuro Audytu i Kontroli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego przeprowadziło kontrolę w tarnowskim szpitalu. Ta miała ujawnić liczne nieprawidłowości przy kwalifikowaniu pracowników do właściwych grup zawodowych, co z kolei skutkowało wypłacaniem zaniżonego wynagrodzenia. – Mimo kontroli dyrektorka szpitala nie została w żaden sposób zobowiązana do wypełnienia tych zaleceń – zaznacza posłanka Gosek-Popiołek. Dlatego – jak tłumaczą parlamentarzyści – wspólnie zwrócili się do marszałka województwa małopolskiego Witolda Kozłowskiego o udostępnienie wystąpienia pokontrolnego i sposobie wykonania zaleceń pokontrolnych.
– Przyjęcie ustawy stworzyło zobowiązanie finansowe placówki wobec pielęgniarek i położnych. W sytuacji przedłużającej się zwłoki i dowodów złej woli dyrektorki szpitala, nie można tolerować uporczywego niedopełnienia jej obowiązków – mówi poseł Gdula. Jak wyjaśnił, z tego powodu wraz z posłanką Gosek-Popiołek zdecydował o złożeniu w tej sprawie zawiadomienia do prokuratury.
Ważne! Naruszenie praw pracowniczych tym przypadku ma dotyczyć aż 176 pielęgniarek i położnych oraz 18 opiekunów medycznych.
– Jeśli pielęgniarki nie będą zarabiać godnych pieniędzy, adekwatnych w stosunku do swojej wiedzy i umiejętności, ten system nigdy nie będzie sprawnie działał. Dlatego będziemy podejmować kolejne działania, dopóki nie doprowadzimy do wypłacenia pielęgniarkom należnego im wynagrodzenia – zapowiedziała posłanka Gosek-Popiołek.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Ptok o pozwach pielęgniarek i położnych: ostrzegałyśmy MZ, że to się tak skończy
Źródło: Puls Medycyny