Projekt CALL-POL, który obejmie wszystkie dzieci w Polsce ze świeżo rozpoznaną ALL, otrzymał dofinansowanie ABM
Dzięki finansowaniu Agencji Badań Medycznych, Uniwersytet Medyczny w Łodzi rozpoczął projekt badawczy CALL-POL, który obejmie wszystkie dzieci w Polsce ze świeżo rozpoznaną ostrą białaczką limfoblastyczną (ALL). Koszt badania to 28 mln złotych.
Głównym celem projektu CALL-POL jest ułatwienie dostępu do najnowszych terapii dla polskich dzieci chorujących na ostre białaczki. Identyfikacja opcji leczniczych odbędzie się przy użyciu narzędzi diagnostyki molekularnej.

"Zaproponowane w ramach projektu CALL-POL metody leczenia białaczki u dzieci umiejscawiają Polską onkohematologię dziecięcą w wśród najlepszych na świecie, a co najważniejsze korzystać z nowoczesnej terapii finansowanej przez Agencje Badań Medycznych będą wszystkie dzieci z rozpoznaną ostrą białaczką limfoblastyczną w kraju" – podkreśla prof. dr hab. n. med. Wojciech Młynarski, lider projektu
Do badania zostaną zakwalifikowane dzieci z rozpoznaną ALL pochodzące ze wszystkich ośrodków onkologii pediatrycznej w Polsce. Planowane jest włączenie do projektu ok. 550-600 pacjentów a średni czas obserwacji to około 46 miesięcy. Procedury diagnostyczne obejmą scentralizowaną analizę molekularną i genetyczną komórek białaczkowych. Dodatkowo, modyfikacja terapii będzie oparta o badanie odpowiedzi na zastosowane leczenie, co będzie prowadzone na pomocą identyfikacji nawet pojedynczych komórek białaczki w szpiku kostnym.
Uniwersytet Medyczny w Łodzi tworzy konsorcjum ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym, Uniwersytetem Medycznym w Lublinie oraz Instytutem Innowacyjnych Technologii w Katowicach, które wspólnie prowadzić będzie ogólnokrajowe kontrolowane badania kliniczne obejmujące leczenie dzieci w Polsce z białaczką. W tym celu partnerami klinicznymi w projekcie są wszystkie polskie ośrodki onkologii pediatrycznej, łącznie 16 szpitali. Konsorcjum CALL-POL zostanie połączone z siecią AIEOP-BFM, która jest największą na świecie międzynarodową siecią badań klinicznych w zakresie białaczek i chłoniaków u pacjentów pediatrycznych.
PRZECZYTAJ TAKŻE: 11-latek wyleczony z ostrej białaczki limfoblastycznej dzięki terapii CAR-T
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: Mat.prasowe/EG