Program „Oblicza Medycyny”. Zofia Małas: Każdy wzrost wynagrodzeń pielęgniarek i położnych poprzedzały protesty [WYWIAD WIDEO]
O skomplikowanych relacjach środowiska pielęgniarek i położnych z Ministerstwem Zdrowia, przedstawicielami innych zawodów medycznych i dyrektorami szpitali, zwłaszcza w kontekście nowych norm zatrudnienia i porady pielęgniarskiej jako odrębnego świadczenia, porozmawiamy w programie „Oblicza Medycyny” z Zofią Małas – dyplomowaną pielęgniarką i prezesem Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

W lipcu 2018 r. Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych oraz Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych zawarły z Ministerstwem Zdrowia porozumienie, którego najbardziej istotnym efektem są podwyżki. Personel pielęgniarski zyskał jednak nie tylko wzrost wynagrodzeń. W myśl porozumienia od stycznia 2019 r. miało się pojawić nowe świadczenie kontraktowane przez NFZ – porada pielęgniarska oraz normy zatrudnienia pielęgniarek i położnych jako warunek kontraktowania świadczeń przez NFZ w zakresie świadczenia lecznictwo szpitalne. Pielęgniarki i położne miały również uzyskać prawo do sześciodniowego urlopu szkoleniowego.
„Porozumienie jest w tej chwili realizowane, choć nastąpiło terminowe przesunięcie. Do podstawy wynagrodzenia zostało włączone ‘zembalowe’, płatnik przeznaczył już na to środki. Oczywiście mamy sygnały z kraju, że pracodawcy nie wszędzie prawidłowo te dodatki włączyli, między innymi na Podkarpaciu. Ten problem dotyczy głównie podstawowej opieki zdrowotnej, w szpitalach związki zawodowe wzięły na siebie ciężar zawarcia porozumienia z dyrekcjami” – mówi w programie „Oblicza Medycyny” Zofia Małas.
Zapisy lipcowego porozumienia wzbudziły sporo kontrowersji. Krytykowała je między innymi „Solidarność”, według której dogadując się z pielęgniarkami i położnymi, resort zdrowia dyskryminuje przedstawicieli innych zawodów medycznych.
„Każdy wzrost wynagrodzeń pielęgniarek i położnych był poprzedzony falą protestów. Jako środowisko nie chcieliśmy tego, ale była to niestety jedyna droga do zaakcentowania tego, że personel pielęgniarski zarabia niewystarczająco, zwłaszcza jeśli popatrzy się na skalę naszych obowiązków, kompetencji i odpowiedzialności. Nigdy też nie mówiliśmy, że w przypadku innych zawodów medycznych, np. techników czy fizjoterapeutów, zarobki są wystarczająco wysokie” – komentuje Zofia Małas.
W najnowszym odcinku programu „Oblicza Medycyny” porozmawialiśmy z prezes NIPiP również o długo oczekiwanej przez środowisko wyodrębnionej jako osobne świadczenie poradzie pielęgniarskiej i przemocy, z jaką pielęgniarki i położne spotykają się ze strony pacjentów i pracodawców.
ZOBACZ TAKŻE:
Program "Oblicza Medycyny": Przenośny spirometr pomocny w diagnozowaniu POChP
Program "Oblicza Medycyny": Czy grozi nam pandemia grypy? [WYWIAD WIDEO z dr Pawłem Grzesiowski]
Program "Oblicza Medycyny": Smartfon na straży serca [WYWIAD WIDEO z dr. Łukaszem Kołtowskim]
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: EG