Program „Oblicza Medycyny”: Otyłość dzieci i młodzieży: diagnostyka i czynniki ryzyka [WYWIAD WIDEO]
Otyłość jest, obok cukrzycy i depresji, chorobą cywilizacyjną dotykającą nie tylko dorosłych, ale również w coraz większym stopniu dzieci i młodzież. O czynniki ryzyka rozwoju otyłości u pacjentów pediatrycznych oraz rolę lekarza rodzinnego w jej diagnostyce i profilaktyce pytamy w najnowszym odcinku programu „Oblicza Medycyny” lek. Bartłomieja Zalewskiego z Kliniki Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z 2014 r. już co piąty nastolatek w wieku szkolnym zmaga się z problemem otyłości. Sytuacja w Polsce nie jest niestety lepsza – dane pochodzące z przeprowadzonego w 2016 r. przez Instytut Żywności i Żywienia badania potwierdzają diagnozę WHO.
Jak lekarz rodzinny może zdiagnozować u dziecka otyłość?
Rola lekarzy rodzinnych w diagnostyce oraz profilaktyce nadwagi i otyłości jest ogromna, szczególnie w sytuacji braku dietetyków w szkołach. Jakie narzędzia diagnostyczne mogą się okazać pomocne? W warunkach polskiej podstawowej opieki zdrowotnej wystarczające są pomiary masy ciała i wysokości, które potem można wykorzystać do obliczenia wskaźnika BMI oraz nałożenie na siatki centylowe. Wyliczenie BMI to metoda prosta i choć wielu specjalistów wskazuje na jej ograniczenia, dla lekarzy rodzinnych może być jednym z podstawowych narzędzi diagnostyki nadwagi i otyłości. Inne, bardziej zaawansowane metody jak bioimpedancja – czyli ocena składu ciała lub densytometrii są póki co zarezerwowane dla potrzeby badań naukowych.
Najważniejsze czynniki ryzyka nadwagi i otyłości
- Złe nawyki żywieniowe (np. częste spożywanie przetworzonej żywności i słodzonych napojów);
- Brak regularnej aktywności fizycznej;
- Niewystarczająca ilość snu i czasu na odpoczynek;
- Niewłaściwe wzorce w rodzinie i środowisku rówieśniczym.
ZOBACZ TAKŻE:
Program "Oblicza Medycyny": Smartfon na straży serca [WYWIAD WIDEO z dr Łukaszem Kołtowskim]
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: Emilia Grzela