Program "Oblicza Medycyny". Jak zachować sokoli wzrok [WIDEO]
Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy. A czy na podstawie kondycji narządu wzroku lekarz może powiedzieć coś więcej o ogólnym stanie zdrowia pacjenta? W programie „Oblicza Medycyny” rozmawiamy z prof. dr. hab. n. med. Jackiem P. Szaflikiem, prezesem Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.
Badaniem okulistycznym, które może powiedzieć niemało o całym organizmie, jest badanie dna oka. „Pozwala na ocenę naczyń krwionośnych siatkówki. Z medycznego punktu widzenia to jedyne miejsce w organizmie, gdzie w sposób nieinwazyjny możliwe jest badanie krążenia w naczyniach włosowatych. Na tej podstawie możemy dowiedzieć się, czy pacjent boryka się np. z chorobami układu sercowo-naczyniowego” – mówi prof. dr hab. n. med. Jacek P. Szaflik.
Badanie dna oka na 40. urodziny
Badanie okulistyczne dziecka z oceną ostrości wzroku i refrakcji należy przeprowadzić w wieku szkolnym. Ogólne badanie okulistyczne z orientacyjną oceną ostrości wzroku powinno być przeprowadzane nawet wcześniej, w ramach bilansów dwu- i czterolatka.
„U osób dorosłych badanie dna oka należy przeprowadzić najpóźniej po 40. roku życia. W trakcie oceniamy m.in. stan nerwu wzrokowego, co jest bardzo ważne w profilaktyce jaskry. To choroba, która jest określana mianem „cichego złodzieja wzroku”, a najczęściej nie daje żadnych objawów” – podkreśla prof. Jacek P. Szaflik.
Jak dbać o wzrok na co dzień?
Wzrok pogarsza się z wiekiem. Jednak możemy zrobić wiele, by mimo upływu lat zachować sokoli wzrok. „O prawidłową higienę narządu wzroku należy dbać od najmłodszych lat. W przypadku nastolatków oraz osób, które dużo czasu spędzają przed ekranami smartfonów czy komputerów, ważne jest, by robić przerwy co 30-60 minut i zamiast w ekran - popatrzeć w dal. W ten sposób zmniejszamy napięcia akomodacyjne, do których dochodzi w trakcie pracy z ekranem z bliska” – wyjaśnia prof. Szaflik.
Okulary przeciwsłoneczne pomagają zapobiegać zaćmie
Z kolei w profilaktyce zaćmy ważna jest ochrona oczu przed promieniowaniem ultrafioletowym. „Wybierając okulary przeciwsłoneczne należy zwrócić uwagę na jakość szkieł. Soczewki powinny być certyfikowane, z filtrami UV. Okulary słabej jakości paradoksalnie bardziej zaszkodzą, niż pomogą. Przyciemniana soczewka sprawia, że źrenica słabiej się zwęża i na siatkówkę pada więcej promieni słonecznych. O ile soczewki szklane są w stanie zatrzymać część promieniowania UV, to zwykłe, plastikowe, nie mają tych właściwości” – zauważa prezes PTO.
Więcej na temat higieny narządu wzroku, m.in. zwyrodnieniu plamki (AMD) w programie „Oblicza Medycyny”.
ZOBACZ TAKŻE:
Program "Oblicza Medycyny": Postępy w leczeniu zaćmy - rozmowa z prof. Jackiem P. Szaflikiem
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: Ewa Kurzyńska