Program "Oblicza Medycyny": Chirurg i robot - zgrany duet [WIDEO]
Z roku na rok dynamicznie wzrasta liczba operacji przeprowadzanych przy wsparciu nowoczesnych technologii robotycznych. Szacuje się, że z wykorzystaniem najbardziej zaawansowanego systemu robotycznego da Vinci tylko w 2019 r. na świecie wykonanych zostanie 1,25 mln operacji. Gościem programu „Oblicza Medycyny” jest lekarz Paweł Wisz, urolog, ekspert urologii robotycznej z krakowskiego Szpitala na Klinach.
Robot nie zastąpi dłoni chirurga, jego umiejętności i doświadczenia, ale jest znakomitym narzędziem w jego rękach. „Dzięki robotowi da Vinci jesteśmy w stanie niezmiernie precyzyjnie operować w obrębie bardzo małych obszarów, jak np. miednica mniejsza. Robot umożliwia zachowanie pełnej zręczności przy zminiaturyzowanych narzędziach, dodatkowo daje obraz 10-krotnie powiększony i w technologii trójwymiarowej.
Robot da Vinci w trakcie zabiegu eliminuje drżenie rąk operatora, co pozwala na większą precyzję i ograniczenie ryzyka powikłań śród- i pooperacyjnych” – wyjaśnia lek. Paweł Wisz.
We wrześniu w Lizbonie odbyła się 16. edycja największej na świecie konferencji urologii robotycznej – ERUS (EAU Robotic Urology Section), która zgromadziła światowe autorytety w zakresie chirurgii robotycznej. W tym gronie znalazł się również lek. Paweł Wisz. Zaprezentował możliwości robota da Vinci w obszarze leczenia nowotworów nerek. „Gdy usuwamy guz nerki, zachowując przy tym nerkę, najważniejszym aspektem w pooperacyjnej rekonwalescencji pacjenta jest zachowanie funkcji nerki takiej, jaka była przed operacją. Kluczowe jest w tym zachowanie jak największej ilości zdrowego miąższu nerki, a to jesteśmy w stanie osiągnąć dzięki operacjom.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: Rozmawiała Iwona Kazimierska