Program leczenia niepłodności metodą in vitro kontynuowany
Minister Zdrowia prof. Marian Zembala podjął decyzję o kontynuowaniu do 2019 r rządowego programu leczenia niepłodności metodą in vitro.
Program „Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2016-2019” jest kontynuacją dotychczasowego programu, co oznacza, że in vitro będzie nadal refundowane. „ To nie była łatwa decyzja. Podpisałem kontynuację bez triumfalizmu, ale w poczuciu służenia ludziom. W tym stanowisku upewniło mnie własne sumienie lekarskie i wiedza – mówił w TVP INFO prof. Marian Zembala. Minister podkreślił, że decyzja o poddaniu się procedurze in vitro jest dobrowolna i dokonywana w oparciu o własne sumienie.
Program ma na celu zmniejszenie liczby par bezdzietnych, zapewnienie najlepszego standardu leczenia niepłodności oraz poprawę trendów demograficznych poprzez zastosowanie metody o najwyższej skuteczności udokumentowanej badaniami naukowymi. Jak zapewnia ministerstwo zdrowia na swojej stronie internetowej głównym celem programu, pozostanie zapewnienie równego dostępu i możliwości korzystania z procedury zapłodnienia pozaustrojowego parom, u których stwierdzono niepłodność kobiety lub mężczyzny i wyczerpały się - albo nie istnieją - inne możliwości leczenia.
1 listopada w życie weszła ustawa o in vitro. Na skutek nownych przepisów większość klinik nie przyjmuje nowych pacjentek, bo zgodnie z nowymi przepisami muszą posiadać zatwierdzony przez Ministerstwo Zdrowia tzw. program dostosowawczy oznaczający pozwolenie na prowadzenie działalności. Już 30 klinik wystąpiło do Ministerstwa Zdrowia o zgodę na prowadzenie działalności.
Do tej pory dzięki rządowemu Programowi in vitro urodziło się 3 644 dzieci. Obecnie 17 023 par jest w trakcie leczenia. Do programu zostało zarejestrowanych ponad 21 862 par.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: mw