Prof. Targowski: za 12 lat na jedno dziecko przypadnie dwoje seniorów. Co z organizacją opieki?
W Polsce powinno być około trzy tysiące geriatrów, a jest 560. Lekarze niechętnie wybierają tę specjalizację, w efekcie mamy dziesiątki wolnych miejsc rezydenckich. – Za 12 lat na jedno dziecko będzie przypadało dwoje seniorów. Kto się nimi zajmie? – zastanawia się prof. Tomasz Targowski, konsultant krajowy w dziedzinie geriatrii. Czy szansą na zapewnienie potrzebnej opieki dla seniorów będzie program centra zdrowia 75 plus?

- 25 maja odbyło się pierwsze posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Geriatrii i Systemu Opieki Geriatrycznej w Polsce. W jego trakcie eksperci omówili wyzwania, jakie stoją przed państwem w zakresie zapewnienia potrzebnej opieki seniorom.
- Jak wskazywali, wyzwań jest wiele. W kraju brakuje bowiem specjalistów, oddziałów szpitalnych i poradni dedykowanych tej populacji.
- Szansą na poprawę może być przeorganizowanie opieki nad osobami starszymi zgodne z założeniami prezydenckiego projektu ustawy o centrach 75 plus.
Prof. Tomasz Targowski, konsultant krajowy w dz. geriatrii, omawiając jak dziś wygląda dostępność do świadczeń geriatrycznych, nie miał łatwego zadania. Bo sytuacja jest zła, żeby nie powiedzieć - dramatyczna. Mamy stanowczo za mało specjalistów z geriatrii. Na podstawie danych od konsultantów wojewódzkich można ocenić, że na rynku jest ok 560 aktywnych lekarzy tej specjalności. Ich liczba nie rozkłada równomiernie jeśli chodzi o regiony Polski.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Źródło: Większość polskich seniorów potrzebuje wsparcia zdrowotnego [RAPORT]
– W efekcie mamy takie województwa, jak świętokrzyskie, gdzie w całym regionie jest jedynie pięciu geriatrów, podobnie w warmińsko-mazurskim, gdzie jest ich sześciu - komentował profesor.
Dla porównania, że w kraju mamy np. 30 tys. internistów, ok. 12 tys. lekarzy rodzinnych czy ponad 5 tys. czynnych kardiologów.
Brakuje chętnych na specjalizację z geriatrii
Profesor dodał, że rocznie przybywa nam zaledwie ok. 30 geriatrów. Tymczasem międzynarodowe wytyczne wskazują, że na 700 osób powinien przypadać jeden taki specjalista. To oznacza, że w Polsce powinno ich być co najmniej 2900.
– Zainteresowania tą specjalizacją nie ma. Na Śląsku, gdzie ta dziedzina od lat rozwija się najlepiej, z 75 miejsc szkoleniowych wolnych jest 62. Chcieliśmy trochę internistów wciągnąć do tej specjalizacji, ale oni nawet ograniczyli w swojej specjalizacji dwutygodniowy staż z geriatrii do dwudniowego. Na szczęście ze swoich programów specjalizacyjnych geriatrii nie usunęli lekarze rodzinni – komentował prof. Targowski.
Profesor wskazał, że mamy też za mało oddziałów i łóżek dedykowanych starszym pacjentom, których w kraju jest ok 1300. W kraju jest też niewiele, bo nieco ponad 100 poradni geriatrycznych. Przypomnijmy, że na koniec 2021 r. liczba osób w wieku 60 lat i więcej wyniosła 9,7 mln.
Ekspert przyznał, że ostatnie dwa lata przyniosły pewien wzrost tej bazy m.in pierwszego oddziału geriatrycznego doczekało się województwo warmińsko-mazurskie. Ale wyzwań jest w tym obszarze bardzo wiele, szczególnie jeżeli uwzględnimy, że nasze społeczeństwo się starzeje.
Kompleksowy plan przeorganizowania opieki nad osobami starszymi
Prof. Targowski zaznaczył, że poprawę sytuacji w zakresie opieki nad seniorami może przynieść procedowany projekt prezydencki odnoszący się do tworzenia tzw. Centrów Zdrowia 75+, które zapewniających skoordynowane leczenie i rehabilitację seniorów na poziomie powiatów. Chodzi o ustawę o szczególnej opiece geriatrycznej, która tworzy ramy na kompleksowy plan przeorganizowania opieki nad osobami 75 plus.
– W ramach tego projektu planowane jest uruchomienie centrów, które będą bezpośrednio współpracowały z oddziałami geriatrycznymi. To będzie oczywiście wymuszało uruchomienie kolejnych oddziałów geriatrycznych i na poziomie powiatów samych ośrodków tzw. centrum zdrowia 75+. W nich opiekę nad seniorami miałby sprawować zespół medyczny w skład, którego wchodziłby: geriatra, specjalista rehabilitacji, psychiatra, pielęgniarka - wyjaśniał.
Przyznał, że gdyby ta ustawa weszła w życie to istotnie poprawiono by model opieki nad najstarszymi pacjentami w kraju.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Opieka koordynowana: potrzeba odrębnej ścieżki dla pacjentów geriatrycznych
Źródło: Puls Medycyny